ČSOB chystá nový sazebník, změny hlavně u hypoték

Petr Kučera Petr Kučera
2. 12. 2010 10:42
Některé poplatky od února zlevní, jiné zdraží
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Změny v sazebníku, které ČSOB zavádí od 1. února 2011, se výrazněji dotknou jen hypoték. Některé poplatky sice klesnou, ale jiné se zvýší.

Jen nepatrnou změnu připravila od ledna také „sesterská" Poštovní spořitelna. Ruší poplatek za předčasný výběr termínovaného vkladu, ovšem jen do limitu 20 procent zůstatku na účtu (maximálně jednoho milionu korun).

Teoreticky není vyloučeno, že obě značky ČSOB na začátku roku zlevní i některé další poplatky. Zatímco zdražení musí podle zákona oznamovat dva měsíce předem, změny ve prospěch klientů může zavádět i bez předchozího upozornění.

Levnější vstupní poplatky

Lidé ušetří hlavně za "zpracování hypotečního úvěru", tedy lidově řečeno na vstupním poplatku za to, že se stanou klienty banky. Dosud činil 0,8 procenta z výše úvěru, od února to má být jen 0,6 procenta.

Minimální sazba tohoto poplatku klesne z osmi na čtyři tisíce korun, maximální z 25 na 18 tisíc. Některé banky - mBank, Raiffeisenbank a Česká spořitelna - však tento poplatek neúčtují vůbec.

Zájemci ušetří i za "analýzu rizik a hodnoty zajištění nemovitosti". Za bytovou jednotku nebo pozemek dosud platili 3900 korun, nově to bude 3500 korun. U standardního rodinného domu klesne cena ze 4600 na 4500 korun. V nabídce zůstává expresní ocenění bytové jednotky s využitím takzvané cenové mapy, které je zdarma.

Paušální poplatek za "správu a vedení hypotečního úvěru" se nemění, zůstává na 150 korunách měsíčně.

Zdraží čerpání úvěru

Zdraží naopak prověření stavu stavby interním odhadcem banky - oproti nynějšku o dvě stovky na 1200 korun. Alternativou zůstává bezplatný expresní protokol o stavu stavby s elektronickými podklady klienta.

Výrazně si klienti připlatí za čerpání úvěru. První tři čerpání sice zůstávají zdarma, každé další však od února přijde na 800 korun oproti dosavadní pětistovce.

Na dvojnásobek banka zdraží vystavení potvrzení o podmínkách vzdání se zástavního práva nebo vzdání se zástavního práva formou písemného prohlášení, nově přijde na 1000 korun.

Vyšší poplatky za změnu smlouvy

Novým poplatkem je tisícikoruna za vystavení takzvané bankovní informace o klientovi. Tu lidé mimo jiné potřebují, když chtějí odejít ke konkurenci například při refinancování hypotéky.

Zvyšuje se také poplatek za změnu smluvních podmínek na žádost klienta provedenou dodatkem ke smlouvě.

Dosud v zásadě platilo, že jeho minimální výše činí dva a maximální deset tisíc korun. To sice zůstává, ale jen pro "ostatní změny". Nově minimálně 4000 korun klient zaplatí za změnu předmětu zajištění a minimálně 5000 korun za prodloužení splatnosti předhypotečního úvěru.

O stokorunu (na 300 korun) zdraží i změna provedená oznámením banky.

Osobní vyzvedávání účtů na pobočce

Od února si připlatí i klienti, kteří si vyzvedávají výpisy z účtů osobně na pobočce (tuto službu už ČSOB aktivně nenabízí).

Vyzvedávání jednou měsíčně zdraží ze 70 na 100 korun, jednou týdně z 200 na 300 korun, denní vyzvedávání (po pohybu na účtu) z 400 na 700 korun. Všechny ceny jsou za měsíc.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také o jiných bankách:
Banky opět mění poplatky. Některé bankomaty zlevní
Průlom? První banka výrazně zlevnila platby do ciziny
 

Právě se děje

před 37 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy