Dopady pandemie v práci: Čeká nás propouštění, nižší mzdy i přesuny na jiné pozice

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 16. 5. 2020 16:41
Na trhu práce končí zlaté časy. Ekonomická nejistota, hrozba krize a pokles výkonnosti kvůli koronaviru vedou řadu firem k úsporným opatřením. A protože budou dramatická, právníci a personalisté oslovení Aktuálně.cz vysvětlují, na co se musí zaměstnanci připravit a na co si dát pozor.
Foto: iStock

"Rozumná" úsporná řešení

Odborníci ze Stanton Chase doporučují firmám místo propouštění jiná řešení:

  • Zkraťte pracovní týden. Po dohodě se zaměstnanci místo pěti dní pracujte jen čtyři. Ušetříte 20 procent na mzdách a lidé zůstanou.
  • Nabídněte neplacenou dovolenou nebo extra dovolenou s nižší kompenzací. Nabídněte sabatikl. Dlouhé, půlroční nebo i roční neplacené nebo i placené přestávky u středního a vyššího managementu se firmy často bojí. Krize je vhodnou příležitostí nabídnout tento ceněný benefit, ušetřit a zároveň neztratit cenné kádry.
  • Zapojte zaměstnance přímo do snižování nákladů. Například z každých ušetřených 10 tisíc korun na nákladech vyplaťte zaměstnancům 20 procent.
  • Zastavte nábor a neprodlužujte končící kontrakty u sezonních pracovníků. Na příležitostné práce si najměte brigádníky, kterých bude v době krize dostatek.
  • Snižte mzdové náklady měkce: nepřidávejte, omezte přesčasy, nabídněte předčasný odchod do důchodu.
  • Případně krátkodobě zastavte provoz.

Jan Šindelář ze společnosti Experis doporučuje ještě další řešení. "Někde pracovníci přebývají, jinde chybějí. Možnost, jak vyřešit nepříznivou finanční situaci a na druhé straně chybějící pracovní síly, je si zaměstnance půjčit. Tedy zaměstnance nevyhodit, ale dočasně je půjčit do jiné firmy," navrhuje Šindelář.

 

Právě se děje

Další zprávy