Encyklopedie Člověk a země, vydaná ve Francii v letech 1904 až 1908, shrnuje dějiny lidstva od prehistorie po současnost, tedy do přelomu 19. a 20. století. Příběh přibližuje prostřednictvím textu, map, různých nákresů, fotografií i Kupkových ilustrací. Právě ve Francii opočenský rodák Kupka většinu svého života pobýval, svět ho zná jako jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství.
"Charakteristický je zde odklon od dosavadního pozitivismu k historicko-politickému kontextu, s důrazem na sociální tematiku. Vystavený soubor kreseb, jehož původ sahá do slavných sbírek Jindřicha Waldese, představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí Galerie Kodl Terezie Kaslová. Český podnikatel Waldes byl známým mecenášem umění v první polovině 20. století, zemřel za druhé světové války na Kubě.
Kaslová také připomněla, že kvůli zakázce na encyklopedii Kupka dokonce navštěvoval univerzitní přednášky z antropologie a historie na pařížské Sorbonně.
"Ilustrace nejsou jen doplňkem, ale spíše rovnocennou součástí textu. Jedná se o práci doslova mamutích rozměrů v měřítku i rozsahu. Celkem jde o pět frontispisů, jednapadesát záhlaví kapitol, stejný počet vinět kapitol a dvě kompozice v úvodu," uvedla Kaslová.
"Úvodní záhlaví vyjadřují základní myšlenkový rámec, viněty odrážejí interpretaci s mnohdy karikaturním přídechem poukazujícím k malířovu světonázoru. Kupkovi nestačila jen konzultace se spisovatelem, stal se zde samostatným tvůrcem, vědcem, etnografem a sociologem kvetoucích i zašlých národů," sdělila mluvčí.
Z ilustrátorského hlediska tak podle ní vytvořil slavný malíř zcela atypické dílo světového významu, mnohdy doplněné ironickými a satirickými jinotaji.
Všech sto šest kreseb si lidé mohou prohlédnout v Galerii Kodl od 12. do 24. října. Poté celý soubor zamíří do aukce jako jedna položka. Aukce se bude konat 28. listopadu. Vyvolávací cena celého souboru je 25 milionů korun, odhadní cena je vyšší, 30 až 50 milionů korun.