ČS vytáhne proti podvodným mailům. Povolá policii

Adam Junek
4. 3. 2008 21:40
Banka podává trestní oznámení na neznámého pachatele
Foto: Ondřej Besperát

Praha - České spořitelně došla trpělivost. Podá trestní oznámení na neznámé pachatele, kteří se pomocí e-mailů snaží podvést její klienty.

V letošním roce totiž její klienty začaly v extrémní míře ohrožovat podvodné e-maily, které se snaží vylákat důvěrné informace. Banka zaznamenala od ledna už asi sedmnáct variant tak zvaného phishingu.

"Česká spořitelna se dnes rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele..., který se pokouší z klientů vylákat přihlašovací údaje do služby internetového bankovnictví," uvedla dnes šéfka komunikace banky Klára Gajdušková.

Nový seznam jmen

"Navíc nelze vyloučit souvislost se seznamem 107 klientů ČS, který se dnes objevil na internetu a obsahoval údaje o jejich účtech v internetovém bankovnictví z roku 2004. Je přitom zcela zjevné, že seznam neunikl z ČS, neboť banka v podobném formátu data neshromažďuje a ani nemá k dispozici," doplnila.

Na poslední případ upozornil deník Aktuálně.cz včera. Klientům přesvědčivý mail sděloval, že jejich kartou transakce nebyla provedena a je třeba ji znovu zadat v internetovém bankovnictví. Odklik je však vedl na podvodné stránky, které jen předstíraly být Servisem 24 přední české banky.

Čtěte také:
Na klienty České spořitelny opět útočí podvodníci

"Podle našich informací nikdo nenaletěl," uvedla Gajdušková včera.

Phisheři se v poslední době zdokonalili. Dříve těžkopádnou češtinou psané maily nahradily profesionální napodobeniny vzkazů z banky. Mezi poslední kousky patří například údajný dokonce placený výzkum, který si měla ČS dělat mezi klienty.

Podívejte se, jak vypadá falešný email:

Foto: Red Eko
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy