ČS vytáhne proti podvodným mailům. Povolá policii

Adam Junek
4. 3. 2008 21:40
Banka podává trestní oznámení na neznámého pachatele
Foto: Ondřej Besperát

Praha - České spořitelně došla trpělivost. Podá trestní oznámení na neznámé pachatele, kteří se pomocí e-mailů snaží podvést její klienty.

V letošním roce totiž její klienty začaly v extrémní míře ohrožovat podvodné e-maily, které se snaží vylákat důvěrné informace. Banka zaznamenala od ledna už asi sedmnáct variant tak zvaného phishingu.

"Česká spořitelna se dnes rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele..., který se pokouší z klientů vylákat přihlašovací údaje do služby internetového bankovnictví," uvedla dnes šéfka komunikace banky Klára Gajdušková.

Nový seznam jmen

"Navíc nelze vyloučit souvislost se seznamem 107 klientů ČS, který se dnes objevil na internetu a obsahoval údaje o jejich účtech v internetovém bankovnictví z roku 2004. Je přitom zcela zjevné, že seznam neunikl z ČS, neboť banka v podobném formátu data neshromažďuje a ani nemá k dispozici," doplnila.

Na poslední případ upozornil deník Aktuálně.cz včera. Klientům přesvědčivý mail sděloval, že jejich kartou transakce nebyla provedena a je třeba ji znovu zadat v internetovém bankovnictví. Odklik je však vedl na podvodné stránky, které jen předstíraly být Servisem 24 přední české banky.

Čtěte také:
Na klienty České spořitelny opět útočí podvodníci

"Podle našich informací nikdo nenaletěl," uvedla Gajdušková včera.

Phisheři se v poslední době zdokonalili. Dříve těžkopádnou češtinou psané maily nahradily profesionální napodobeniny vzkazů z banky. Mezi poslední kousky patří například údajný dokonce placený výzkum, který si měla ČS dělat mezi klienty.

Podívejte se, jak vypadá falešný email:

Foto: Red Eko
 

Právě se děje

před 17 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy