Uplynulý týden v Česku vydatně pomáhal především domácím akciím, které si ještě v pátek odpoledne proti pondělku připisovaly nemalé zisky. Burzovní index PX si tak po nedávném překonání hranice 1000 b. poradil hladce i s hranicí 1100 b. a připsal si proti pondělku slušných 5,5 %. Nechal tak daleko za sebou ostatní burzovní indexy ve střední Evropě, za což může vděčit tentokrát své konstrukci a poměrně výraznému zastoupení finančních titulů.
Akcie bank totiž v minulých dnech rostly v celém světě, k čemuž vydatně pomáhaly jak dříve, tak v tomto týdnu zveřejněné hospodářské výsledky. V Evropě reportovaly banky jako Barclays, HSBC, BNP Paribas a Royal Bank of Scotland, jejichž výsledky, s výjimkou posledně jmenované, dokázaly obchodníky navnadit k dalším investicím do akcií finančních institucí všude ve světě. Akcie Erste tak jen od pondělka vystoupaly o 11 %, a to i přesto, že si v pátek procházely poměrně výraznou korekcí. Podobně na tom byly také akcie Komerční banky, jejichž cena rostla o necelých 10 %. Komerční bance navíc ještě pomohly hospodářské výsledky ze čtvrtka, které dokázaly příjemně překvapit a skončit nad většinovým konsenzem. Její zisk v druhé polovině roku totiž klesal pouze o 10,1 % na 5,8 mld. a byl tak téměř o 400 mil. vyšší než s jakým počítal trh.
Z makroekonomických dat na sebe v uplynulém týdnu značnou pozornost soustředily především výsledky obchodní bilance, která skočila v červnu přebytem 20,4 mld. korun, jež byl tak téměř o 6 mld. vyšší, než s čím počítal většinový konsenzus trhu. Po prudkém propadu exportu a importu z minulých měsíců, se začíná zahraniční poptávka viditelně stabilizovat, což naznačovala také červnová čísla. I do dalších měsíců proto můžeme čekat pozvolné zklidňování v situace v oblasti zahraničního obchodu, o čemž s předstihem hodně napovídají také data z Německa, které je největším obchodním partnerem České republiky. Německá podnikatelská důvěra totiž roste již čtvrtým měsícem a podobně jsou na tom také německé tovární objednávky, jejichž meziměsíční růst v červnu podruhé přesahoval 4 %. Postupný nárůst poptávky po německém zboží a stabilizace tamní výroby tak může do budoucna přinést zklidnění situace také do české republiky.
Hlavní událostí v Česku však bylo čtvrteční zasedání České národní banky. Kolem toho se již od začátku týdne točilo také obchodování s českou korunou, která výrazně slábla jak na páru s dolarem tak k euru, když obchodníci spekulovali na to, že ČNB přistoupí ke snížení sazeb. To se nakonec ve čtvrtek stalo skutečností, když banka srazila základní sazbu o čtvrt procentního bodu na historicky nejnižších 1,25 %. Koruna se tak koncem týdne prodávala k euru slabší o 1,6 % na ceně 25,90 Kč a levnější (o 1,2 %) pak byla také na páru s americkým dolarem, ke kterému slábla na cenu 18,03 Kč.
Také příští týden bude v Česku na data velmi bohatý. Hned v pondělí nás čekají výsledky CPI, následované mírou nezaměstnanosti. Dále v týdnu pak budou zveřejněny také výsledky průmyslové produkce, maloobchodní prodeje a v pátek pak předběžné odhady HDP za 2Q.
Jaroslav Brychta autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers |