České podniky dostanou miliardu na výzkum a vývoj

Petr Kučera Petr Kučera, pek
21. 1. 2009 9:26
Vláda spustila nový dotační program TIP
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový dotační program pro české podnikatele a výzkumné organizace dnes vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. "Program nazvaný TIP podpoří projekty zaměřené na výzkum a vývoj výrobků, technologií či informačních a řídících systémů, které firmám i celé ekonomice přinesou vysokou přidanou hodnotu," říká Erik Geuss, ředitel sekce strategie a ekonomiky průmyslu ministerstva.

Na uchazeče letos čeká jedna miliarda korun. Do roku 2014 pak chce ministerstvo vyhlásit každoroční veřejné soutěže o dalších deset miliard. "Jde o peníze, které by neměly podléhat žádným vládním škrtům ani reformním balíčkům. Podpora výzkumu a vývoje zůstane prioritou u všech vlád," věří Geuss.

Žádat mohou i malé firmy

O dotaci mohou žádat všechny druhy společností, které se zabývají průmyslovou výrobou. Velikost nerozhoduje, základní podmínkou je pouze jejich registrace v českém obchodním rejstříku. Program je otevřený také pro výzkumné organizace.

"Na předložené projekty přispějeme v průměru 45 procenty. Zbývajících zhruba 55 procent tedy musejí úspěšní žadatelé zaplatit z jiných zdrojů," upřesňuje Martin Štícha, ředitel odboru výzkumu, vývoje a offsetových programů ministerstva průmyslu a obchodu.

Podrobnější podmínky programu zveřejnilo ministerstvo na svém webu www.mpo.cz, kde je k dispozici také elektronická přihláška.

Zájemci se mohou hlásit do 27. února. "Podle současné legislativy musíme dodržet minimální lhůtu pro uzávěrku, tedy 36 dnů od vyhlášení programu," říká Štícha. S delší lhůtou prý nelze počítat. Geuss dodává, že ministerstvo původně chtělo poskytnout zájemcům více času, schvalování programu se však zdrželo v Evropské komisi. "Jestliže chceme rozdělit peníze ještě letos, tak potřebujeme uzavřít smlouvy s úspěšnými zájemci nejpozději do konce prvního pololetí," dodává.

Peníze bez čekání

Na rozdíl od strukturálních fondů Evropské unie dostanou firmy peníze už při podepsání smlouvy. Nemusí tedy nejdříve vše zaplatit ze svého. "Ve smlouvě ale jasně definujeme požadovaný konkrétní výstup projektu. Pokud jej žadatel nesplní, bude muset peníze vrátit," ujišťuje Štícha. Výsledek projektu musí mít průmyslové využití a reálné uplatnění na trhu nejpozději do čtyř let. Nemůže tedy zůstat jen u studie.

Podle Geusse chce vláda poskytnout firmám peníze, které se jen tak "neprojedí", ale zůstanou v průmyslu a dlouhodobě jej posílí.

Čtěte také:

Na levnější úvěry zapomeňte, vzkazují banky firmám


 

 

Právě se děje

Další zprávy