Část pojišťoven přestala pojišťovat riziko povodní

ČTK ČTK
6. 6. 2013 17:05
Někteří lidé si totiž pojištění kupují, až když mají doma vodu
Foto: Marek Danč

Praha - Některé pojišťovny přestaly v době ohrožení mnoha míst velkou vodou plošně pojišťovat riziko povodní a záplav. Důvodem jsou obavy z pojistných podvodů.

Z toho samého důvodu uplatňují i takzvanou karenční lhůtu, která vylučuje okamžité plnění z těchto rizik.

"V minulosti jsme se setkali s případy, kdy se klienti snažili sjednat pojištění v podstatě v době, kdy voda překročila práh jejich domu. Proto jsme se rozhodli toto opatření přijmout a riziko povodně a záplavy prozatím nesjednávat," vysvětluje mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

"Je to standardní krok vedoucí k eliminaci podvodů," doplňuje mluvčí Allianz Václav Bálek. Ke klientům je ale podle něj potřeba přistupovat individuálně, takže nemovitosti neohrožené povodní se standardně pojišťují.

V Libni se uklízelo. Chuchle a část Zbraslavi jsou stále pod vodou:

Česká pojišťovna uplatňuje u majetkového pojištění desetidenní karenční dobu. To je doba, kdy je plnění z rizika povodně a záplavy vyloučené. Na ostatní rizika, jako je například odcizení či vandalismus se pojištění vztahuje.

Uniqua má ve smlouvách na povodně a záplavy karenční lhůtu 28 dnů. Účelově teď tedy pojištění ti, kteří by chtěli řešit povodně, nemohou.

Hypotéky neomezujeme, tvrdí banky

"Momentálně je velmi obtížné najít pojišťovnu, která na pojištění povodně přistoupí. Některé mají plošně zakázáno ve všech oblastech. Samozřejmě pokud se nemovitost nachází v zátopové oblasti, je prakticky nepojistitelná," souhlasí šéf marketingu makléřské společnosti Gepard Finance Jiří Hlinka.

Občas nyní prý zaznamenává i problémy s čerpáním hypotéky. Banky si prý začínají rozmýšlet, zda nemovitost není zaplavená.
Finanční domy ale tvrdí, že prodeje hypoték nejsou povodněmi nijak ovlivněny.

"Vývoj prodeje hypoték se tento týden navzdory povodni vyvíjí zcela standardním způsobem," uvádí například mluvčí Hypoteční banky Kateřina Krásová.

Saské městečko Wehlen na Labi.
Saské městečko Wehlen na Labi. | Foto: Reuters
Čtěte také:
7,5 miliardy korun. Pojišťovny zpřesnily odhad škod
Poničila vám povodeň auto? Přehled, na co máte nárok
Povodeň může pomoci části ekonomiky. Většině ale uškodí

Povodně 2013: Letecké záběry zatopených oblastí Česka:


 

Právě se děje

Další zprávy