Praha - Nejstabilnější jsou firmy, které podnikají ve finančních službách, školství, zdravotnictví a energetice. Naopak k nejrizikovějším oborům podnikání v České republice patří zemědělství, zpracovatelský průmysl, obchod a doprava.
Vyplývá to z analýzy zveřejněné Českou kapitálovou informační agenturou. Ta vycházela z metodiky ratingového modelu ČEKIA Stability Rating, jehož cílem je odhadnout riziko úpadku firmy v následujících dvanácti měsících.
"Společnosti v oblasti peněžnictví a pojišťovnictví na práh ekonomické krize vstoupily relativně silné a navíc přísně regulované," říká ředitelka agentury ČEKIA Alena Seoud.
Energetika pak těží ze svého silného postavení, které v některých oblastech připomíná oligopol. "A zdravotnictví a školství jsou služby, jejichž spotřeba se v jakékoliv době jen s obtížemi omezuje, což přispívá k jejich stabilitě," vysvětluje Seoud.
Krachem je podle analýzy ohrožena každá třetí firma podnikající v zemědělství a každá čtvrtá firma ze zpracovatelského průmyslu, obchodu nebo dopravy. V těchto oborech činnosti působí největší počet společností s ratingovým stupněm rizikový (CCC, CC, C) respektive úpadek (D).
"Náš ratingový model zcela nepotvrzuje obavy stavařů, kteří očekávají krach až pětiny stavebních firem. Nicméně trh se již značně pročistil v uplynulém období," dodává Seoud. Ratingovými stupni C nebo D hodnoceno necelých 16 procent společností ve stavebnictví.