Air Bank láká na nové hypotéky, u kterých půjde měnit výše splátky. Nebudou koulí na noze, slibuje

Petr Kučera Petr Kučera
12. 9. 2017 12:21
Banka ze skupiny PPF dosud nabízela jen hypotéky pro ty, kteří chtěli refinancovat. Brzy začne prodávat i zcela nové úvěry na bydlení. Chce zaujmout tím, že dokáže reagovat na pozitivní i negativní změny v životě klienta během splácení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Air Bank začne od přelomu září a října nabízet hypotéky i pro zcela nové zájemce o úvěr. Dosud - od února 2015 - umožňuje pouze o refinancování, tedy převod úvěrů z konkurenčních bank po skončení fixačního období. Opět sází hlavně na jednoduchost a nulové poplatky.

"Zaměřili jsme se nejen na to, co je důležité pro zájemce na počátku při sjednání hypotéky, ale i později v průběhu splácení. Nechceme, aby hypotéka byla pro klienty koulí na noze," říká Jakub Petřina, šéf produktů a marketingu Air Bank. Na zájemce čeká jediný poplatek - jednorázově 1000 korun, které nepůjdou bance, ale katastru nemovitostí.

Air Bank chce zaujmout tím, že její hypotéka dokáže reagovat na pozitivní i negativní změny v životě klienta během splácení. Umožní tak změnu výši splátek kdykoliv bez poplatku, stejně jako splátky navíc bez omezení. Předčasné splátky umožní bez poplatku i během fixace. Specialitou je pak možnost výběru z Chytré rezervy - když chce klient dočasně vrátit část peněz, třeba pokud se unáhlil s mimořádnou splátkou.

Další banky podobné výhody většinou nenabízí - až na výjimky, jako je třeba Fio banka umožňující splátky navíc zdarma a bez omezení. I když kvůli silné konkurenci banky nabídku vylepšují a většina z nich ustoupila například od účtování kritizovaného poplatku za vedení úvěrového účtu.

Air Bank jde i nad rámec zákona, který sice zlepšil postavení klientů, ale mé své limity. "Zákon například u nových hypoték umožňuje splatit 25 procent zbývajícího úvěru bez poplatku, ale jen jednou za rok," říká Petřina.

Stejně jako u dosavadního refinancování má Air Bank také u nových hypoték jednotné sazby. Úroková sazba dosahuje 1,99 procenta u úvěru nad 1,5 milionu korun při pětileté fixaci nebo 2,19 procenta u úvěru do 1,5 milionu korun.

Obě sazby se týkají úvěru do 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV). "Během několika týdnů pak nabídneme i úvěry do 90 procent LTV," dodává Petřina.
Hypotéky od Air Bank jsou ale omezené jen na koupi hotového domu nebo bytu - tedy na jednorázové čerpání kolaudované nemovitosti. "Na stavbu je zatím čerpat nepůjde, zřejmě ani v příštím roce. Uvidíme podle zájmu klientů," upřesňuje Petřina.

Průzkum agentury STEM/MARK pro Air Bank ukázal, že lidé s hypotékou - kromě finanční nebo psychické zátěže - řeší nemožnost předčasného splacení nebo mimořádné splátky (bez sankce), vadí jim i nemožnost změnit si výši splátky.

92 procent lidí přitom během splácení zažilo nějakou změnu. Jak pozitivní (u 39 % klientů šlo o zvýšení příjmů, u 35 % o jednorázové odměny, u 27 % o úsporu díky společnému bydlení, u 6 % peníze z dědictví), tak negativní (35 % lidí zažilo dočasný pokles příjmů po narození dítěte, ve 26 % šlo o pracovní neschopnost, v 19 % o ztrátu práce, v 18 % o snížení příjmu, v 16 % o rozvod a rozchod).

Air Bank je jednou z nejmladších bank v Česku, vstoupila na trh v listopadu 2011. Patří do skupiny PPF Petra Kellnera.

V České republice je teď nejhorší dostupnost bydlení za posledních osm let, říká Libor Ostatek, šéf Golem finance. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 minutou

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy