Dostupnost vlastního bydlení se rychle zhoršuje, Češi už na ně potřebují víc než šest ročních příjmů

Ekonomika Ekonomika
15. 8. 2017 12:36
Průměrná nabídková cena bytů vzrostla v červenci meziročně o 430 tisíc korun. I když mzdy v Česku rostou také rychle, počet výplat potřebných na vlastní byt výrazně stoupá. Nejhorší je situace v Praze, nejlepší naopak v Ústeckém kraji.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - Prudký růst cen bytů zhoršuje dostupnost vlastního bydlení. Češi tak na pořízení průměrného bytu potřebují více než šestinásobek ročního průměrného čistého příjmu domácnosti. Ukazuje to výpočet makléřské společnosti Golem Finance, který vychází z červencových dat.

Nabídková cena průměrně drahého bytu v červenci meziročně vzrostla o celých 20 procent, tedy o 430 tisíc korun na 2,6 milionu korun. "Aby si mohla průměrná česká domácnost pořídit byt za tuto cenu, musela by na něj spořit 6,5 roku a neutrácet za nic jiného," říká Libor Ostatek, ředitel Golem Finance. Ještě v půlce minulého roku se průměrná cena pohybovala kolem hranice dvou milionů korun.

Foto: Golem Finance

Vysoko nad celorepublikovým průměrem jsou ceny bytů v Praze, kde průměrná nabídková cena překračuje hranici pěti milionů korun. Naopak nejlevnější jsou byty v Ústeckém kraji, kde průměrně vyjdou na 700 tisíc korun.

Zatímco průměrná cena bytů roste o pětinu, průměrná mzda zhruba o pět procent. Dosažitelnost vlastního bydlení se tedy v České republice vcelku rychle zhoršuje. Potvrzuje to index návratnosti bydlení, který poměřuje právě tyto dvě veličiny a letos se poprvé od začátku roku 2009 dostal na hranici šestinásobku.

Aktuálně hodnota indexu dosahuje hodnoty 6,44, pro pořízení průměrného bytu je tedy potřeba téměř 6,5násobek průměrného ročního čistého příjmu domácnosti.

Foto: Golem Finance

Nad celorepublikovým průměrem - i navzdory vyšším průměrným příjmům - je opět Praha a Jihomoravský kraj v čele s Brnem. V Praze statisticky vynaloží rodina na pořízení bytu více než 11násobek svých příjmů. Nejlépe vychází Ústecký kraj, kde na průměrný byt stačí dva průměrné roční příjmy.

"Růst cen a tím i indexu návratnosti bydlení v Praze bere dech a výrazné zhoršení dostupnosti bydlení je patrné i v porovnání s hlavními městy okolních zemí," dodává Ostatek. V zahraničí se pro porovnání ceny a příjmů využívá index P/I, který porovnává cenu a průměrný příjem jedince, nikoliv domácnosti. V Praze P/I dosahuje hodnoty 15,16, ve Vídni je to 13,31, ve Varšavě 11,44, v Bratislavě 11,23 a v Berlíně 9,31.

Foto: Golem Finance

Prudký růst cen bytů se odráží i v dalším indexu, který Golem Finance sestavuje. Průměrná česká domácnost podle něj na splátku hypotéky vynaloží zhruba 40 procent svých čistých příjmů. V Praze je to dokonce téměř 70 procent. A to jsme stále v situaci, kdy se úrokové sazby u hypoték pohybují rekordně nízko - kolem dvou procent.

"Samozřejmě jiná situace je v Praze a jiná je situace v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji. Pokud bychom odfiltrovali vliv Prahy, Jihomoravského kraje v čele s Brnem, medián průměrného zatížení hypoteční splátkou je aktuálně 32,5 %, což stále ještě signalizuje velmi dobrou úroveň dostupnosti bydlení," říká Libor Ostatek.

 

Právě se děje

Další zprávy