Belgie musí o CETA rozhodnout do pondělního večera. Obchodní dohodu mezi EU a Kanadou brzdí Valonsko

ČTK ČTK
23. 10. 2016 14:07
Belgie musí do pondělního večera vyjasnit situaci ohledně dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Buď bude země s to dohodu podpořit, nebo se chystaný čtvrteční summit EU-Kanada v Bruselu odloží. Dohodu blokuje frankofonní region Valonsko.
Foto: Reuters

Belgie, jejíž jeden region blokuje připravenou dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA), musí situaci vyjasnit do pondělního večera.

Buď bude Belgie s to dohodu podpořit, nebo se chystaný čtvrteční summit EU-Kanada v Bruselu odloží. S odvoláním na zdroje z EU to uvedly agentury Reuters a AFP.

Termín pro federální belgickou vládu stanovila EU nejspíš po konzultaci s Kanadou. Dosud se nikomu nepodařilo přesvědčit frankofonní region Valonsko, aby s CETA souhlasilo. Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, belgický kabinet ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení všech pěti regionů.

Valonský premiér Paul Magnette v sobotu potvrdil, že je stále proti dohodě. Avšak ujistil, že zbývá už vyřešit pouze "některé malé problémy". Jen několik dní by podle něj mohlo stačit k tomu, aby dohoda posílila normy EU a stala se silným precedentem pro budoucí obchodní jednání EU s partnery. Optimismus v sobotu daly najevo i někteří unijní představitelé.

Jsem zklamaná, říká kanadská ministryně

Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk bude o situaci kolem CETA hovořit v pondělí večer s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Z rozhovoru vyplyne, zda kanadský premiér Justin Trudeau může přijet na čtvrteční podpis smlouvy, nebo zda se summit EU-Kanada odloží. Nový termín se v takovém případě nestanoví, upřesnil zdroj Reuters.

"Na tahu je Evropa. Doufáme, že je možné najít řešení," řekla před svým sobotním odletem do vlasti kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová. V pátek přitom tvrdila, že jednání mezi Kanadou, EU a Valonskem skončila krachem a že po měsících vyjednávání v Evropě odlétá zklamaná a smutná, protože podle ní EU není s to dohodu nyní uzavřít.

Britská vláda ke škodě všech asi směřuje k naprostému rozchodu, říká v pořadu Hra o peníze statní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 19 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy