Belgie musí o CETA rozhodnout do pondělního večera. Obchodní dohodu mezi EU a Kanadou brzdí Valonsko

ČTK ČTK
23. 10. 2016 14:07
Belgie musí do pondělního večera vyjasnit situaci ohledně dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Buď bude země s to dohodu podpořit, nebo se chystaný čtvrteční summit EU-Kanada v Bruselu odloží. Dohodu blokuje frankofonní region Valonsko.
Foto: Reuters

Belgie, jejíž jeden region blokuje připravenou dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA), musí situaci vyjasnit do pondělního večera.

Buď bude Belgie s to dohodu podpořit, nebo se chystaný čtvrteční summit EU-Kanada v Bruselu odloží. S odvoláním na zdroje z EU to uvedly agentury Reuters a AFP.

Termín pro federální belgickou vládu stanovila EU nejspíš po konzultaci s Kanadou. Dosud se nikomu nepodařilo přesvědčit frankofonní region Valonsko, aby s CETA souhlasilo. Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, belgický kabinet ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení všech pěti regionů.

Valonský premiér Paul Magnette v sobotu potvrdil, že je stále proti dohodě. Avšak ujistil, že zbývá už vyřešit pouze "některé malé problémy". Jen několik dní by podle něj mohlo stačit k tomu, aby dohoda posílila normy EU a stala se silným precedentem pro budoucí obchodní jednání EU s partnery. Optimismus v sobotu daly najevo i někteří unijní představitelé.

Jsem zklamaná, říká kanadská ministryně

Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk bude o situaci kolem CETA hovořit v pondělí večer s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Z rozhovoru vyplyne, zda kanadský premiér Justin Trudeau může přijet na čtvrteční podpis smlouvy, nebo zda se summit EU-Kanada odloží. Nový termín se v takovém případě nestanoví, upřesnil zdroj Reuters.

"Na tahu je Evropa. Doufáme, že je možné najít řešení," řekla před svým sobotním odletem do vlasti kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová. V pátek přitom tvrdila, že jednání mezi Kanadou, EU a Valonskem skončila krachem a že po měsících vyjednávání v Evropě odlétá zklamaná a smutná, protože podle ní EU není s to dohodu nyní uzavřít.

Britská vláda ke škodě všech asi směřuje k naprostému rozchodu, říká v pořadu Hra o peníze statní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy