Evropu blokuje 46 lidí. Klíčovou obchodní dohodu stopla "Valonská sovětská republika"

Ondřej Houska Ondřej Houska
21. 10. 2016 6:23
Belgický region Valonsko odmítl další nabízené záruky ohledně dohody CETA, tedy smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Bez souhlasu 3,5milionového Valonska země Unie dohodu nemůžou podepsat. Valoni chtějí dál jednat, belgičtí Vlámové už o nich ale mluví jako o "Valonské sovětské republice".
Ne dohodě CETA
Ne dohodě CETA | Foto: Reuters

Brusel (od našeho zpravodaje) – Na zablokování jedné z největších dohod o volném obchodu stačí jen 46 lidí. Přesně tolik poslanců valonského parlamentu, tedy jednoho z regionálních parlamentů v Belgii, hlasovalo proti smlouvě CETA.

Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou nemůže být podepsána, pokud to neschválí všechny země Unie. Federální Belgie k tomu potřebuje souhlas frankofonních Valonů, ale stále ho nemá. A to ani po několika dnech soustavného tlaku, aby Valoni své veto stáhli.

"Těm, kteří na nás chtějí tlačit, říkám: to nevyjde," ohradil se valonský premiér Paul Magnette.

Fakt, že dohodu mezi 500milionovou Unií a 36milionovou Kanadou může blokovat jedna provincie se svými 3,5 miliony obyvatel, vyvolává frustraci. Vlámové, kteří Belgii s Valony sdílejí, jsou velmi silně pro volný obchod.

"Valoni asi radši vyvážejí zbraně do Saúdské Arábie než jablka a hrušky do Kanady," říká vlámský premiér Geert Bourgeois v narážce na kontroverzní obchody valonských zbrojovek. Představitelé nejsilnější vlámské strany N-VA posměšně mluví o "Valonské sovětské republice".

Belgický federální premiér Charles Michel je diplomatičtější, ale i on připouští, že jeho země je "blízko okamžiku pravdy". Federální vláda smlouvu CETA podporuje.

Země Evropské unie Valonům na summitu v Bruselu nabídly další ústupky. Ke smlouvě s Kanadou měla být připojena právně závazná vysvětlující deklarace.

V ní státy osmadvacítky zdůrazňovaly například to, že obchodní dohoda nemůže vést k privatizaci veřejných služeb, snížení ochrany zaměstnanců nebo že není žádným předvojem pro TTIP, tedy ještě větší obchodní dohodu mezi Unií a Spojenými státy.

Ani taková vysvětlující doložka se ale Valonům stále nezdá dostatečná. Jejich veto proto platí, i když Magnette slíbil, že v pátek ráno bude dál jednat.

Jsou to jen fráze

Diplomaté neskrývají, že valonský odpor považují za zcela ideologický a nepodložený argumenty. Poukazují třeba na to, že Valonům vadí ta část smlouvy CETA, podle níž se můžou firmy při sporu se státem o ochraně investic obrátit na zvláštní tribunál.

Tato část dohody je přitom z předběžného uplatňování smlouvy, o kterém je teď řeč, vyloučena.

"Jsou to jen fráze," povzdechl si pro online deník Aktuálně.cz vysoce postavený diplomat z jedné ze zemí visegrádské čtyřky. Za Valony naopak stojí čeští komunisté: deklaraci na jejich podporu podepsali i dva komunističtí poslanci Evropského parlamentu, Kateřina Konečná a Jiří Maštálka. Přidal se k nim europoslanec Jan Keller zvolený za ČSSD.

Kanada se dalšímu jednání o zárukách pro Valonsko nevyhýbá, chce ale mít jasno do pondělí. V opačném případě premiér Justin Trudeau zruší plánovanou cestu do Bruselu, kde měl 28. října dohodu CETA slavnostně podepsat.

Obavy kritiků, že CETA může ohrozit vysoké evropské standardy ochrany ovzduší nebo kvality potravin, jsou podle kanadských i evropských vyjednavačů směšné: jak by si mohla Unie nechat diktovat od víc než šestnáctkrát menší Kanady? ptají se. Zvlášť když má Kanada sociálně nejprogresivnější vládu ze všech velkých zemí euroatlantického světa.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker proto opakuje: "Je to ta nejlepší obchodní dohoda, jakou kdy Evropa vyjednala."

Velkým zastáncem smlouvy je i Česko. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je CETA obzvlášť výhodná pro ty státy, které jsou závislé na vývozu, tedy i pro Česko.

"Do budoucna by byl vůbec problém, aby se někdo pustil s Evropskou unií do nějakého dalšího obchodního vyjednávání," upozorňuje Sobotka na to, že krach dohody by znevěrohodnil celou evropskou obchodní politiku. Podle Evropské komise závisí každé sedmé pracovní místo v zemích Unie na mezinárodním obchodu.

K podpisu smlouvy zatím nechtějí dát souhlas ani Rumuni a Bulhaři. Ti na rozdíl od Valonů nemají výhrady k obsahu, požadují ale, aby Kanada zrušila vízovou povinnost pro jejich občany. Podle diplomatů se tady kompromis nejspíš najde. O tom, jestli CETA začne platit, tak rozhodnou belgičtí Valoni.

Turecko je pro Evropskou unii nepostradatelný partner, na tom se nic nezmění. Zatím se nedá říct, že by vykročilo mimo právní rámec, říká Povejšil. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy