Češi umí třídit odpad, ukázala studie. Obaly rozdělujeme levněji a více než jiní Evropané

Tereza Holanová Tereza Holanová
25. 11. 2015 12:05
Podle Centra ekonomických a tržních analýz vyjde české spotřebitele třídění odpadů v průměru na 5,2 eura ročně. Méně je to jen ve Velké Británii, naopak Němci či Rakušané zaplatí více než deset eur ročně. Většina těchto nákladů jde na zajištění sběrné sítě, tvrdí autoři studie. Zároveň je podle nich vidět souvislost mezi mírou růstu HDP na hlavu a mírou třídění v jednotlivých zemích.
Kontejnery na tříděný odpad. Ilustrační foto
Kontejnery na tříděný odpad. Ilustrační foto | Foto: AVE CZ

Praha - Češi třídí odpad efektivně. Vytřídí ho více než drtivá většina Evropanů a také levněji. Za recyklaci obalových odpadů zaplatí každý Čech v průměru 5,2 eura ročně. Oproti sousednímu Německu či Rakousku je tak třídění odpadů výrazně levnější, informuje think-tank Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA), které srovnalo náklady na recyklaci v sedmi zemích Evropské unie.

Z těchto zemí vyjde recyklace obalových materiálů levněji pouze Brity, kde jde o 1,1 eura na osobu ročně. Druhé nejnižší náklady na recyklaci má Česko ve skupině srovnávaných zemí i po přepočtu parity kupní síly (PPS), tedy na společnou jednotku, která bere v potaz cenové rozdíly v jednotlivých zemích.

Na kolik vyjde obyvatele ročně recyklace:

Země Poplatek (absolutně) Poplatek po přepočtu
Velká Británie 1,1 EUR 1 EUR
ČR 5,2 EUR 7,3 EUR
Nizozemsko 6,9 EUR 7,5 EUR
Belgie 7,9 EUR 8,8 EUR
Francie 8,9 EUR 10 EUR
Německo 11,5 EUR 11,9 EUR
Rakousko 18,6 EUR 20,5 EUR

Zdroj: Eurostat

"Většina prostředků jde na samotné zajištění zpětného odběru obalů a zajištění sběrné sítě, v roce 2014 to bylo asi 68 procent z celkových nákladů, dále pak na dotřídění odpadů, což je asi osm procent, využití a recyklaci odpadů," upřesňuje analytik CETA Jonáš Rais. Kromě toho sem spadají ještě například náklady na administrativu, osvětu veřejnosti či odvody státu.

Ředitel výzkumu v CETA Aleš Rod upozorňuje, že tyto náklady hradí ve výsledku vždy spotřebitel. "Ať už skrze ceny výrobků či platbou daní," říká.

V třídění plastů je ČR druhá

V Česku se recykluje 75 procent všech obalů, v rámci EU tak Češi patří k největším "třídičům". Větší míru separace odpadů mělo v roce 2014 jen pět zemí.

"V rámci zemí visegrádské čtyřky je Česko absolutně nejlepší," připomínají autoři. "Nicméně smysl má srovnávat se spíše se zeměmi, které jsou úspěšné," dodává Rais a zmiňuje právě Německo či Rakousko. 

Míru recyklace definuje Eurostat jako celkové množství recyklovaných obalů, které je vydělené celkovým množstvím spotřebovaných odpadů. Podle tuzemských odborníků se jedná především o separaci, protože recyklace znamená už samotné zpracování vytříděných odpadů.

Celková míra recyklace obalových odpadů v EU:

Země Míra recyklace
1. Belgie 79 %
2. Irsko 74 %
3.- 4. Švédsko 72 %
3.- 4. Německo 72 %
5. Nizozemsko 71 %
6. ČR 70 %
7. Slovinsko 69 %
8. - 10. Španělsko 67 %
8. - 10. Itálie 67 %
8. - 10. Rakousko 67 %
11. - 13. Francie 66 %
11.- 13. Slovensko 66 %
11. - 13.  Bulharsko 66 %
14. - 15. Dánsko 65 %
14. - 15. Velká Británie
65 %
16. Lucembursko 63 %
17. Portugalsko 62 %
18 .- 19. Chorvatsko 59 %
18. - 19. Řecko 59 %
20. - 21. Estonsko 58 %
20. - 21. Finsko 58 %
22. Rumunsko 57 %
23. Kypr 55 %
24. Litva 54 %
25. Lotyšsko 51 %
26. Maďarsko 49 %
27. Malta 38 %
28. Polsko 36 %

Zdroj: Eurostat

Pokud jde jen o separaci plastů, tak tam činí míra třídění 60 procent a toto číslo je v Unii druhé nejvyšší po Slovinsku, kde míra separace plastů činí 82 procent. V separaci papíru je ČR v rámci EU na desátém místě a v separaci skla na 11. místě.

V celé Evropské unii se podle analýzy CETA ročně vygeneruje zhruba 2,5 miliardy tun odpadu, z toho 80 milionů tun obalových odpadů. "V České republice připadá na obyvatele asi 96 kilogramů obalových odpadů, v Německu 212 kilogramů a v Rakousku 150 kilogramů," uvádí CETA.

Pokud se podíváme na vztah reálného HDP na hlavu, případně reálné spotřeby domácností na hlavu a toho, kolik se v dané zemi vyprodukuje obalů na osobu, tak je podle autora vidět silná souvislost. "Tedy obecně čím silnější ekonomika či čím více domácnosti spotřebovávají, tím větší obvykle bývá objem vyprodukovaných obalových odpadů," předpokládá Rais.

Autoři připomínají, že Evropská unie všem svým členům stanovuje takzvané recyklační cíle, kromě obalů i pro baterie, elektronické a elektrické vybavení nebo pro vozidla na konci životnosti. Pro Česko to v roce 2014 bylo 55 procent, což se podle autorů studie podařilo splnit.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 45 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy