Volný obchod mezi EU a Kanadou zatím nebude. Jednání zkrachovala na složité belgické demokracii

Ondřej Houska Ondřej Houska
21. 10. 2016 17:28
Belgická provincie Valonsko odmítla dát souhlas se schválením dohody CETA, tedy smlouvy o volném obchodu mezi zeměmi Evropské unie a Kanadou. Valoni tvrdí, že dohoda oslabí práva lidí a posílí nadnárodní firmy. Odmítli opakovaná ujištění, že nic takového nehrozí. Dohoda CETA byla podle zastánců nejlepší a nejmodernější obchodní dohodou, jakou kdy Evropská unie uzavřela.
Protest proti dohodě CETA v hlavním městě Valonska Namuru.
Protest proti dohodě CETA v hlavním městě Valonska Namuru. | Foto: Reuters

Brusel - Jednání o dohodě o volném obchodu (CETA) mezi Evropskou unií a Kanadou skončila krachem.

"Teď už celý svět ví, jaké číslo vytočit, když chce někdo zavolat Evropu," pokrčil rameny nad výsledkem dlouhého dohadování jeden z diplomatů na summitu lídrů zemí Evropské unie v Bruselu. Narážel na údajný legendární povzdech bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera o tom, že Evropa není jednotná. A odpověď? Když chcete vědět, co si myslí Evropa, volejte 003281, volačku do belgického Namuru, hlavního města provincie Valonsko.

Pokud jde o obchodní politiku, stalo se Valonsko skutečně centrem celé Evropské unie. Jeho parlament ani po vytrvalém několikadenním tlaku doslova ze všech stran nezměnil své odmítavé stanovisko ke smlouvě CETA, obchodní dohodě mezi zeměmi unie a Kanadou. "To, že jsme sami neznamená, že se mýlíme," odpovídal kritikům valonský premiér Paul Magnette. Kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová nakonec po mnohahodinovém jednání s Magnettem odešla s tím, že naděje na dohodu není a vrací se domů.

Muž, který zastavil dohodu CETA. Valonský premiér Paul Magnette
Muž, který zastavil dohodu CETA. Valonský premiér Paul Magnette | Foto: Reuters

Slovensko, které v současnosti předsedá Evropské unii, se podle zdrojů Aktuálně.cz ještě snaží u Kanady zjistit, jestli je podle ní krach jednání s Valony skutečně definitivní.

Dohoda ztroskotala na složité belgické demokracii

S Magnettem jednala kanadská vláda i Evropská komise, ale bezvýsledně. Představitelé jednoho z belgických regionů dál odmítají odsouhlasit dohodu CETA. Tvrdí, že kvůli obchodní smlouvě hrozí tlak na privatizaci veřejných služeb, snižování práv zaměstnanců a spotřebitelů nebo snížení ochrany životního prostředí. CETA prý taky vystaví evropské zemědělce nefér konkurenci z Kanady a posílí postavení nadnárodních firem.

Obchodní dohoda EU s Kanadou

Co přinese Evropě

Podle odhadů má smlouva s Kanadou zvýšit HDP Evropské unie zhruba o 12 miliard eur ročně. Jde o nejvíce ambiciózní obchodní dohodu, kterou kdy unie uzavřela. Do budoucna by mohla podle zastánců sloužit jako vzor moderní obchodní dohody, například pro vyjednávání se Spojenými státy a dalšími partnery.

Obchodní výhody

Dohoda má přinést odstranění 98 procent cel a celních překážek. Zvýší také dostupnost pracovních sil a služeb, když zjednoduší vzájemné uznávání kvalifikací. Kanada také zpřístupnila pro evropské dodavatele trh veřejných zakázek i na regionální úrovni. Tyto zakázky mohou přinést desítky miliard eur ročně. Dohoda také obsahuje klauzuli o ochraně investorů. To je podle kritiků její nejvíc problematický bod.

Co přinese Česku

Česko si od dohody s Kanadou slibuje zvýšení přímého obchodu, především pro strojírenství, dopravní stavby, těžební průmysl, letectví, farmaceutický průmysl nebo v oboru zdravotní techniky. Očekávají se také přímé investice kanadských firem v Česku.

Země Evropské unie chtěly obchodní smlouvu slavnostně podepsat na summitu s Kanadou 28. října v Bruselu. Jenže k tomu je nutný jednomyslný souhlas všech členských zemí, a ten belgický chybí. Belgická federální vláda sice dohodu podporuje, podle svých domácích pravidel ale potřebuje svolení všech sedmi parlamentů, které v rámci složité belgické federace existují. Ten regionální valonský hlasoval proti.

Země unie Valonům nabídli už několikátou verzi vysvětlujícího a právně závazného protokolu, který reaguje na jejich výhrady. Ujišťuje, že nic z toho, čeho se valonští politici bojí, nehrozí. Diplomaté dávají hlavně jeden příklad: Valonsko je proti tomu, aby měly firmy možnost odvolat se proti rozhodnutí státu k arbitrážnímu soudu, prý je to nedemokratické. Tato část smlouvy CETA je ale z jejího předběžného vstupu v platnost, o který teď jde, vyloučena. Začala by platit až po definitivní ratifikaci ve všech zemích unie, která bude trvat několik let. Valonský parlament bude mít při té příležitosti opět právo veta, takže by arbitrážní doložku mohl potopit.

Česko a další země v ní navíc žádný problém nevidí. "Myslíme si, že to v žádném případě neznamená jakákoliv rizika pro Českou republiku," řekl v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Juncker: Vietnam nevadil, Kanada ano

Ostatní země unie i nevalonské části Belgie tak jsou přesvědčené, že odpor Valonů je ideologicky namířen proti volnému obchodu jako takovému a nejde jim o konkrétní věcné argumenty. Ironicky to vyjádřil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Překvapuje mě, že když jsme uzavřeli obchodní dohodu s Vietnamem, který je světově proslulý tím, že uplatňuje všechny demokratické principy, nikdo nic nenamítal. Když ale uzavřeme dohodu s Kanadou, která je, jak všichni víme, dokonalou diktaturou, všichni se pohoršují, že nedodržujeme lidská práva,“ řekl.

Juncker narážel na fakt, že Kanada je sociálně nejprogresivnější ze všech velkých zemí západního světa a je tak podle něj absurdní tvrdit, že mnohonásobně větší Evropě vnutí nějaké nebezpečné standardy.

Pokud dohoda CETA skutečně zkrachuje, bude to mít podle jejich zastánců negativní ekonomický dopad. Analýzy Evropské komise tvrdí, že dohoda by zvýšila HDP Evropské unie zhruba o 12 miliard eur ročně. Na volném obchodě závisí každé sedmé pracovní místo v Evropě. "Jaká hanba a reálná ekonomická škoda pro Evropu!," napsala Aktuálně.cz bezprostředně po oznámení valonského veta vysoce postavená diplomatka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy