Ukončit jednání o obchodní dohodě s USA? Unie se nedohodla

Silvie Housková
23. 9. 2016 16:08
Francie a Rakousko chtějí ukončit jednání o obchodní dohodě se Spojenými státy (tzv. TTIP). Výhrady mají i Slovinci a Lucemburčané, většina ostatních zemí si naopak přeje v jednáních s USA pokračovat. V jednom se ale ministři shodli: uzavřít dohodu do konce letošního roku se zcela určitě nepodaří.
Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | Foto: DVTV

BratislavaFrancie a Rakousko chtějí ukončit jednání o volném obchodu se Spojenými státy (tzv. dohodu TTIP). Obě země o to požádaly na schůzce ministrů obchodu členských zemí Evropské unie v Bratislavě.

Určité pochybnosti vyslovili také ministři Slovinska a Lucemburska.

Co přesně bude Evropa dělat dál, se ale podle českého ministra obchodu Jana Mládka na schůzce nedohodlo. "Žádný silný závěr na toto téma nepadl," uvedl Mládek s tím, že schůzka byla neformální, a proto ani nemohla přijmout žádná rozhodnutí.

Ostatní státy, včetně Německa, podle něj chtěly v jednáních s USA pokračovat.

"Diskutovalo se o tom, že by jednání s USA potřebovala určitý restart. Není ale jasné, jestli by bylo lepší je ukončit a po nástupu nové administrativy znovu začít, nebo jen na nějakou dobu vyjednávání zvolnit," řekl Mládek s tím, že Česko si přeje, aby jednání pokračovala dál.

Státy, které požadovaly ukončení vyjednávání, ostatně nedokázaly definovat konkrétní problém, který s dohodou zvanou TTIP mají. Stěžovaly si, že TTIP bývá napadán kvůli spojení s globalizací, úlohou velkých firem v ekonomice či ekonomické nerovnosti. "Jak bychom měli tento problém řešit, od nich na schůzce ale nezaznělo," uvedl Mládek.

Ke shodě tak došlo de facto pouze v jednom: že se do konce úřadování amerického prezidenta Baracka Obamy dohodu o volném obchodě s USA uzavřít nepodaří. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Mamströmová ale popřela, že by byl TTIP mrtvý.

Smlouva s Kanadou

Co by ale chtěli ministři dotáhnout, je obchodní dohoda s Kanadou. I když k ní mělo několik států, například Rakousko či Belgie, připomínky, svolení k ratifikaci by měli ministři obchodu udělit na mimořádné schůzce 18. října v Lucemburku.

Podepsat se má na summitu EU–Kanada 27. října.

 "CETA je obchodní dohoda mezi blokem s více než 500 miliony obyvateli a zemí s 37milionovou populací. Jestli někdo tvrdí, že nám Kanada něco diktuje, tak neříká pravdu," vysvětlil Mládek.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 41 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy