Zahraniční obchod ČR hlásí rekordní přebytek exportu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2014 11:44
Poprvé v historii překročil korunový objem exportu 300 miliard korun. Bilance skončila historicky nejvyšším přebytkem 23,8 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Stringer

Praha - Zahraniční obchod Česka v březnu bořil rekordy. Skončil historicky nejvyšším přebytkem 23,8 miliardy korun. Meziročně se zvýšil o 8,9 miliardy.

Příznivý vliv na celkovou bilanci měl podle Českého statistického úřadu především meziroční růst přebytku strojů a dopravních prostředků a pokles deficitu bilance minerálních paliv. Vývoz tuzemských firem stoupl o 15,6 procenta, dovoz pak o 12,6 procenta.

Meziroční růst přebytku strojů a dopravních prostředků byl 8,5 miliardy korun, a to zejména díky zvýšení přebytku bilance silničních vozidel o stejnou hodnotu. Deficit bilance minerálních paliv v březnu meziročně klesl o 3,2 miliardy Kč. Naopak nepříznivě celkové saldo ovlivnilo prohloubení schodku bilance s chemickými výrobky o 3,7 miliardy korun.

Český zahraniční obchod v březnu dosáhl několika rekordů. Poprvé v historii překročil korunový objem exportu v přeshraniční statistice 300 miliard korun, historicky rekordní byly také měsíční přebytky obchodu v národní i v přeshraniční statistice.

Vývoz táhnou auta

"Uvedená čísla dokládají silnou pozici, které se momentálně čeští exportéři těší. Dominantním tahounem exportu je výroba dopravních prostředků, tedy stejné odvětví, které značně přibrzdilo ekonomiku na přelomu let 2012 a 2013. Za celý první kvartál patrně přispěl export k meziročnímu růstu ekonomiky vice než jedním procentem," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Za vyšším přebytkem jsou hlavně nižší dovozy. "Na straně importů by se ovšem mělo jednat pouze o dočasný výpadek, jelikož domácí poptávka sílí. Domácnosti začínají více utrácet díky nízké inflaci, konci fiskální konsolidace a pomalu se lepšícímu trhu práce. Firmy vzhledem k oživení na našich exportních trzích a dobré finanční situaci zase začínají více investovat," dodal analytik Komerční banky Jiří Škop.

Metodika národního pojetí reflektuje změnu vlastnictví mezi domácími a zahraničními subjekty, ne pouze pohyb zboží přes hranice například i mezi vlastnicky propojenými firmami se sídlem v zahraničí. Dříve ČSÚ používal přeshraniční metodu, nová metodika výpočtu podle statistiků lépe odráží skutečný výkon domácí ekonomiky.

Bilance českého zahraničního obchodu se státy EU skončila v březnu přebytkem 56,3 miliardy Kč, a byla tak meziročně o 9,1 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 200 milionů Kč na 31,4 miliardy korun.

Tahounem je obchod s Německem. "Do této země vyvezli v letošním březnu čeští vývozci v meziročním srovnání zboží v celkové hodnotě o 16,8 miliardy korun vyšší než v roce předešlém, tedy celkem za více než 98 miliard korun. To je nejvyšší hodnota za posledních devět let," dodal místopředseda Asociace exportérů ČR Otto Daněk

Od začátku roku stoupl export o 16 procent

Za celé první letošní čtvrtletí dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 50,1 miliardy Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 16,1 miliardy korun. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 16,1 procenta a dovoz o 14,4 procenta.

ČSÚ dnes zveřejnil i čísla odpovídající starší metodice, tedy přeshraničnímu pojetí. Podle předběžných údajů se takto počítáno v březnu meziročně vývoz zvýšil o 17 procenta a dovoz o 12,1 procenta. Celkový vývoz zboží v přeshraničním pojetí dosáhl hodnoty 306,2 miliardy korun a dovoz 257,1 miliardy Kč.

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 22,6 procenta na 30,9 miliardy Kč, zvýšil se především vývoz silničních vozidel (o 14,6 miliardy Kč), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 5,3 miliardy Kč) a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 3,1 miliardy Kč).

Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků byl meziročně vyšší o 17,6 procenta v hodnotě 16,2 miliardy korun, z čehož nejvyšší přírůstky byly u silničních vozidel (o 5,9 miliardy Kč), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 3,5 miliardy Kč) a strojů a zařízení k výrobě energie (o 2,3 miliardy Kč).

Dovoz minerálních paliv meziročně klesl o 23,1 procenta na 5,7 miliardy korun. Dovoz ropy se snížil o 4,7 procenta hodnotově a o 5,5 procenta naturálně. Dovoz zemního plynu klesl o 56,7 procenta hodnotově a o 52,6 procenta naturálně.

 

Právě se děje

Další zprávy