Volná pracovní místa nikdo neobsadí. Nejsou atraktivní a platy rostou málo, říkají analytici

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
20. 7. 2017 9:12
Zatímco nabídka volných míst se permanentně rozšiřuje, jejich atraktivita až na výjimky neroste. V Praze vedou v rámci desítky nejžádanějších profesí z hlediska mezd IT pracovníci, ve většině ostatních krajů jsou to řidiči. Mezi regiony sice existují mzdové rozdíly, podle analytika ČSOB Petra Báči však nestačí k tomu, aby se lidé za prací stěhovali.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Foter.com / Thomas Hawk

Praha - Přestože nezaměstnanost v Česku díky rostoucí ekonomice stále klesá, volných míst stále přibývá. Na konci června nabízely úřady práce dosud rekordní počet 183 tisíc volných míst. Jejich struktura se však nemění a třetina míst zůstává už půl roku neobsazena. Ukázala to osmiměsíční studie analytiků ČSOB.

"Zatímco nabídka volných míst se permanentně rozšiřuje, jejich atraktivita až na výjimky neroste. Nabízené mzdy jsou velmi často blízko minima. Firmy tak často nedokážou pružně reagovat na situaci na trhu práce," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Zatímco za první pololetí se nabídka firem rozrostla téměř o 51 tisíc pozic, nabízená mzda stoupla jen o několik málo stokorun. Konkrétně u dvou nejvíce hledaných profesí - pro zjednodušení kvalifikovaných a nekvalifikovaných dělníků - šlo o méně než tříprocentní zvýšení, tedy o 300 až 400 korun měsíčně.

V podmínkách akutního nedostatku zaměstnanců rozhodně nejde o žádný velký skok směrem ke zvýšení atraktivity nabízené práce, uvádějí analytici. Dodávají ale, že jde pouze o jeden dílčí pohled, který nemůže podchytit případné další zatraktivnění mimo mzdu, například různé benefity.

Zatímco v Praze vedou v rámci desítky nejžádanějších profesí z hlediska mezd IT pracovníci, ve většině ostatních krajů jsou to řidiči.

Nejčastěji nabízená místa:

Profese Počet volných míst
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 44 347
Obsluha strojů a zařízení, montéři 41 111
Řemeslníci a opraváři 37 655
Pomocní pracovníci v oblasti těžby, stavebnictví, výroby 28 669
Pracovníci ve službách a prodeji 25 149
Kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci 17 495
Řidiči a obsluha pojízdných zařízení 15 649
Specialisté 13 624
Montážní dělníci výrobků a zařízení 13 527
Techničtí a odborní pracovníci 12 233

Zdroj: Integrovaný portál MPSV

Mezi regiony sice existují mzdové rozdíly, podle analytika ČSOB Petra Báči však nestačí k tomu, aby se lidé za prací stěhovali. V řadě případů sice platí, že nejvyšší odměny jsou v Praze (zejména v oblasti informačních technologií), ale například u pomocných dělnických profesí mzdy v Praze silně zaostávají. Analytici to vysvětlují i vyšší koncentrací zahraničních dělníků. Mimochodem právě zveřejnění inzerátu přes úřad práce a nezájem Čechů je podmínkou k tomu, aby firma mohla zaměstnat cizince.

"Zaměstnavatelé měli v červnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, montážní dělníky, svářeče, řezače plamenem a páječe, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur nebo nástrojáře," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

České ekonomice se zatím velmi daří, nedostatek lidí a nízká produktivita práce představuje pro zpracovatelský průmysl značnou brzdu. "Pomohlo by zefektivnění a zautomatizování výroby ve výrobních podnicích, což by zvýšilo zásobu pracovní síly," tvrdí ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Podle něho by pomohlo i zjednodušení podmínek dovozu a zapojení pracovníků ze zemí EU. V neposlední řadě by se mělo vzchopit i školství. "Předně by měl být kladen větší důraz na podporu technického vzdělávání. To je ovšem během na dlouhou trať," dodává.

Také během předkrizového růstu v roce 2007 chyběli firmám pracovníci a nezaměstnanost klesla na rekordní minima. Problém následně "vyřešila" krize a několikaletá stagnace ekonomiky. Hrozí nyní podobný obrat?

Analytik Komerční banky Jan Vejmělek tak razantní změnu neočekává. "Mimo jiné i kvůli demografickým faktorům. Trh práce opouští silná poválečná generace, a naopak na něj přichází slabší populační ročníky druhé poloviny 90. let," vysvětluje. Nicméně recesi připouští, a to kolem roku 2019.

"Prostor pro další pokles nezaměstnanosti začíná být limitovaný, tempo poklesu nezaměstnaných bude zpomalovat. Důsledkem bude pokračující sílící tlak na růst nominálních mezd. Při stávající i očekávané inflaci těsně nad cílem ČNB svižně porostou i reálné mzdy," dodává Vejmělek.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy