Volná pracovní místa nikdo neobsadí. Nejsou atraktivní a platy rostou málo, říkají analytici

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
20. 7. 2017 9:12
Zatímco nabídka volných míst se permanentně rozšiřuje, jejich atraktivita až na výjimky neroste. V Praze vedou v rámci desítky nejžádanějších profesí z hlediska mezd IT pracovníci, ve většině ostatních krajů jsou to řidiči. Mezi regiony sice existují mzdové rozdíly, podle analytika ČSOB Petra Báči však nestačí k tomu, aby se lidé za prací stěhovali.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Foter.com / Thomas Hawk

Praha - Přestože nezaměstnanost v Česku díky rostoucí ekonomice stále klesá, volných míst stále přibývá. Na konci června nabízely úřady práce dosud rekordní počet 183 tisíc volných míst. Jejich struktura se však nemění a třetina míst zůstává už půl roku neobsazena. Ukázala to osmiměsíční studie analytiků ČSOB.

"Zatímco nabídka volných míst se permanentně rozšiřuje, jejich atraktivita až na výjimky neroste. Nabízené mzdy jsou velmi často blízko minima. Firmy tak často nedokážou pružně reagovat na situaci na trhu práce," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Zatímco za první pololetí se nabídka firem rozrostla téměř o 51 tisíc pozic, nabízená mzda stoupla jen o několik málo stokorun. Konkrétně u dvou nejvíce hledaných profesí - pro zjednodušení kvalifikovaných a nekvalifikovaných dělníků - šlo o méně než tříprocentní zvýšení, tedy o 300 až 400 korun měsíčně.

V podmínkách akutního nedostatku zaměstnanců rozhodně nejde o žádný velký skok směrem ke zvýšení atraktivity nabízené práce, uvádějí analytici. Dodávají ale, že jde pouze o jeden dílčí pohled, který nemůže podchytit případné další zatraktivnění mimo mzdu, například různé benefity.

Zatímco v Praze vedou v rámci desítky nejžádanějších profesí z hlediska mezd IT pracovníci, ve většině ostatních krajů jsou to řidiči.

Nejčastěji nabízená místa:

Profese Počet volných míst
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 44 347
Obsluha strojů a zařízení, montéři 41 111
Řemeslníci a opraváři 37 655
Pomocní pracovníci v oblasti těžby, stavebnictví, výroby 28 669
Pracovníci ve službách a prodeji 25 149
Kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci 17 495
Řidiči a obsluha pojízdných zařízení 15 649
Specialisté 13 624
Montážní dělníci výrobků a zařízení 13 527
Techničtí a odborní pracovníci 12 233

Zdroj: Integrovaný portál MPSV

Mezi regiony sice existují mzdové rozdíly, podle analytika ČSOB Petra Báči však nestačí k tomu, aby se lidé za prací stěhovali. V řadě případů sice platí, že nejvyšší odměny jsou v Praze (zejména v oblasti informačních technologií), ale například u pomocných dělnických profesí mzdy v Praze silně zaostávají. Analytici to vysvětlují i vyšší koncentrací zahraničních dělníků. Mimochodem právě zveřejnění inzerátu přes úřad práce a nezájem Čechů je podmínkou k tomu, aby firma mohla zaměstnat cizince.

"Zaměstnavatelé měli v červnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, montážní dělníky, svářeče, řezače plamenem a páječe, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur nebo nástrojáře," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

České ekonomice se zatím velmi daří, nedostatek lidí a nízká produktivita práce představuje pro zpracovatelský průmysl značnou brzdu. "Pomohlo by zefektivnění a zautomatizování výroby ve výrobních podnicích, což by zvýšilo zásobu pracovní síly," tvrdí ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Podle něho by pomohlo i zjednodušení podmínek dovozu a zapojení pracovníků ze zemí EU. V neposlední řadě by se mělo vzchopit i školství. "Předně by měl být kladen větší důraz na podporu technického vzdělávání. To je ovšem během na dlouhou trať," dodává.

Také během předkrizového růstu v roce 2007 chyběli firmám pracovníci a nezaměstnanost klesla na rekordní minima. Problém následně "vyřešila" krize a několikaletá stagnace ekonomiky. Hrozí nyní podobný obrat?

Analytik Komerční banky Jan Vejmělek tak razantní změnu neočekává. "Mimo jiné i kvůli demografickým faktorům. Trh práce opouští silná poválečná generace, a naopak na něj přichází slabší populační ročníky druhé poloviny 90. let," vysvětluje. Nicméně recesi připouští, a to kolem roku 2019.

"Prostor pro další pokles nezaměstnanosti začíná být limitovaný, tempo poklesu nezaměstnaných bude zpomalovat. Důsledkem bude pokračující sílící tlak na růst nominálních mezd. Při stávající i očekávané inflaci těsně nad cílem ČNB svižně porostou i reálné mzdy," dodává Vejmělek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy