Vláda chce ulevit provozovatelům malých solárních elektráren

ČTK ČTK
20. 10. 2014 20:00
Novela energetického zákona, kterou schválila vláda, uvolní ruce provozovatelům malých solárních elektráren a změní způsob platby poplatku za obnovitelné zdroje energie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: CZEHPO

Praha – Vláda dnes schválila návrh novely energetického zákona. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Norma mění například způsob platby poplatku na obnovitelné zdroje energie a má umožnit provozovat malé solární elektrárny bez zbytečné administrativy. Materiál nyní poputuje k projednání do Sněmovny.

Jednou z největších změn, kterou novela přináší, je změna způsobu platby poplatku na obnovitelné zdroje. Ten by měl být nově stanovován podle hlavního jističe. V současné době se poplatek určuje podle spotřeby elektřiny, jeho maximální výše letos v Česku činí 495 korun za megawatthodinu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje, že s novým způsobem žádný člověk nezaplatí více, naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, ještě ušetří. Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze byl však důvod změny jiný. Měla podle něj spíše ulevit velkoodběratelům, ne zlevnit elektřinu pro domácnosti.

Novela má také mimo jiné umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do 10 kW. Pro jejich instalaci už nemá být nově potřeba licence, a to ani v případě, že se bude jednat o podnikání. Současná verze návrhu je tak k solárníkům daleko přívětivější než dřívější plány. V nich chtělo ministerstvo stanovit maximální množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s nárokem na státní podporu. Paragraf ale ze zákona nakonec vypadl, což se nelíbí Energetickému regulačnímu úřadu. Podle něj se Česku může stát, že ho za jeho absenci bude nějakým způsobem sankcionovat Evropská komise.

Novela je od začátku její tvorby neustále upravována, jen na jednání Legislativní rady vlády byl materiál třikrát.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy