reklama
 
 

Státní zástupce Zeman žaluje ERÚ kvůli Saša-Sun a Zdeněk-Sun

17. 9. 2014 20:15
Chce, aby soud zrušil licence dvou solárních elektráren na Chomutovsku.

Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dvě správní žaloby na Energetický regulační úřad (ERÚ). Chce, aby soud zrušil licence dvou solárních elektráren na Chomutovsku, uvedla Česká televize. Podle Zemana rozhodnutí o vydání licencí elektrárnám Saša-Sun a Zdeněk-Sun odporují zákonu.

Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky bylo rozhodnutí úřadu o vydání licencí dostatečně podloženo. "Konání pana státního zástupce je účelové, aby mohl pokračovat ve své trestní věci. Nám v podstatě v uvozovkách nařizuje, jak máme rozhodnout," řekl Chvojka ČT.

Elektrárny vybudovala firma Z group steel holding, ovládaná miliardářem Zdeňkem Zemkem starším, v areálu chomutovských válcoven. Jde o zařízení zhruba za 1,1 miliardy korun. Aby mohlo dodávat elektřinu do veřejné sítě a dostávat za to příspěvky, muselo k tomu mít licenci od ERÚ.

Elektrárny, patřící Zemkovým synům Alexandrovi a Zdeňkovi, získaly licence v poslední den roku 2010. Jen díky tomu mají na 20 let zajištěnu cenu za megawatthodinu dodané energie do veřejné sítě 12.150 korun. Od 1. ledna 2011 se tato výkupní cena snížila na 5500 korun za megawatthodinu.

Případ již řeší Krajský soud v Brně. Obžalována je předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, bratři Zemkové i několik vedoucích pracovníků ERÚ. Podle žaloby dostaly elektrárny licence předčasně. Jsou v provozu. Spis uvádí, že zatím vzniklá škoda se odhaduje na 300 milionů korun. Za 20 let by mohla dosáhnout dvou miliard korun. Vitásková jakékoli pochybení v kauze odmítá.

autor: ČTK | 17. 9. 2014 20:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama