Vítkovice prodávají další společnosti. Miliardář Strnad vstupuje na železnici

ČTK ČTK
2. 5. 2018 9:28
Nové majitele mají dceřiné společnosti Vítkovice Doprava i Vítkovice HTB.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Ostrava - Ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) podnikatele Jana Světlíka prodala další dceřiné firmy. Vítkovice Doprava už patří společnosti Tatra Aviation ze skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada. Nové majitele mají i Vítkovice HTB. Uvedla to mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

Skupina VMG už letos prodala společnosti Vítkovice Recycling, Vítkovice Heavy Machinery a Vítkovice Gearworks.

Prodeje firem souvisí podle Kijonkové s dlouhodobým stabilizačním plánem skupiny, jejíž některé firmy se předloni dostaly do finančních problémů a skončily v úpadku.

"Cílem je oživení produkce v odprodávaných firmách, ukončení reorganizací ve společnostech, které ji mají povolenu, a otevření prostoru pro kooperaci bývalé mateřské firmy s někdejšími dcerami na novém základě, kde Vítkovice, a. s., již nebudou nositelem bankovních úvěrů a garancí pro odprodané dcery," uvedla mluvčí.

Předsedkyně představenstva a generální ředitelka Vítkovic, a. s., které zastřešují energetické, právní, logistické a další služby pro celou strojírenskou skupinu, Michaela Žvaková uvedla, že jde o radikální změnu pohledu na vítkovickou strukturu. "Zachovává byznys, know-how i pracovní místa, ale ruší závislost dcer na našich vztazích s bankami," uvedla Žvaková.

Na prodej společnosti Vítkovice Doprava, která provozuje nákladní železniční dopravu, upozornil server zdopravy.cz. Portál uvedl, že podle posledních dostupných výsledků za rok 2016 dosáhla firma tržeb 472 milionů korun a prodělala 24 milionů korun.

"Více než polovinou se na nich podílí železniční doprava a spediční služby. Zbytek připadá hlavně na aktivity se stlačeným zemním plynem CNG, firma patří se značkou CNG Vitall k největším provozovatelům plnicích stanic," uvedl server. Firma má přes 200 zaměstnanců.

Vítkovice HTB vyrábějí hasičské přístroje. Jejich novým majitelem je pražská společnost EPPO servis, která rovněž působí v oboru požární ochrany.

Prodej společnosti Vítkovice Gearworks, které byly od předloňského srpna v úpadku, byl součástí jejich schváleného reorganizačního plánu. Novými majiteli se minulý měsíc staly společnosti Optifin Invest, jejímž spolumajitelem je podnikatel Alexej Beljajev, a Farvis, která je spřízněna s firmou E-Invest Martina Ulčáka.

Ulčák už loni od Světlíka koupil Hutní montáže, další z firem ze skupiny VMG. Vítkovice Gearworks dodávají atypické převodové skříně, ozubené díly a kompletní pohony pro různá odvětví průmyslu a zaměstnávají asi 140 lidí.

Do společnosti Vítkovice Heavy Machinery, která na sebe v březnu podala u soudu návrh na insolvenci, vstoupila firma SPV VTK zakladatele Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Vstup nového investora byl přitom součástí takzvané předbalené reorganizace. Firma je producentem ocelí a výrobků z nich a má 900 zaměstnanců.

Pronájem s následným prodejem společnosti Vítkovice Recycling oznámily Vítkovice na počátku roku. "Tato transakce je nyní vypořádána a firma již změnila jak majitele, tak název. Nově se jmenuje SPV Recycling CZ a patří podle očekávání Zberným surovinám Žilina," uvedla Kijonková. Zberné suroviny Žilina ve firmě, která vykupuje a zpracovává kovový odpad, už dříve měly menšinový podíl. Podnik má asi 15 zaměstnanců.

Skupina Vítkovice Machinery Group má nyní okolo 2000 zaměstnanců. Patří do ní například společnosti Vítkovice Hammering, Vítkovice IT Solutions nebo Vítkovice Mechanika. Ještě před třemi lety přitom skupina zaměstnávala přes 8000 lidí.

V roce 2016 ale některé firmy ze skupiny skolily finanční potíže. Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks, Vítkovice Revmont a Vítkovice Envi v reorganizaci. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala.

 

Právě se děje

Další zprávy