ÚOHS zamítl rozklad Kapsche. O kontrolu mýtného systému se postará firma CGI

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2020 14:20
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad firmy Kapsch proti tendru na supervizora elektronického mýta. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může uzavřít smlouvu o auditu výběru mýta s vítěznou firmou CGI. Uvedl to dobře informovaný zdroj z ministerstva dopravy, rozhodnutí následně potvrdil antimonopolní úřad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Společnost Kapsch byla neúspěšným účastníkem v tendru. Vítězná CGI kontrolovala výběr mýta v předchozím mikrovlnném systému a v současnosti roli supervizora výběru mýta vykonává na základě dodatku smlouvy s ŘSD. Vyhrála s nabídkou 210 milionů Kč na dobu deseti let, Kapsch požadoval o 85 milionů více.

Kapsch si u antimonopolního úřadu stěžoval, že zakázka byla ušita na míru uchazeči, který už mýto kontroloval, tedy firmě CGI. Předseda Rafaj však v odůvodnění svého rozhodnutí označil důvody, kterými zadavatel obhajoval pravidla pro hodnocení jako "dostatečně racionální, logické a přiměřené s ohledem na charakter veřejné zakázky a oprávněné potřeby zadavatele," vyplývá z tiskové zprávy úřadu.

Podle Kaspche je verdikt výsledkem chaotického a nekompetentního rozhodování úřadu. "Intenzivně proto zvažujeme, že v nejbližších dnech proti rozhodování ÚOHS podáme žalobu ke Krajskému soudu v Brně," sdělil mluvčí firmy David Šimoník.

Podle Šimoníka nelze brát rozhodování antimonopolního úřadu vážně. "Jen v mýtné kauze předvedli za poslední roky několik názorových veletočů, takže je nezbytné počkat na rozhodnutí nezávislých soudů," dodal.

Auditor vykonává expertní kontrolu dat o provozu vozidel v mýtném systému. Podle výsledků měření pak následně stanovuje účinnost mýta, v jehož rámci se vybere zhruba miliarda korun měsíčně.

Odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík se v minulých měsících snažil jako auditora dosadit bez výběrového řízení státní firmu Cendis. Měla se stát supervizorem v případě, že by byla soutěž zrušena, a to do doby, než by stát vybral nového auditora v nové soutěži.

Od 1. ledna funguje výběr mýta prostřednictvím satelitní technologie. Provozuje jej konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii firmy Kapsch.

Video: Ťok byl symbolem, Babišova pohádka o skvělých manažerech končí, říká Honzejk

Pro Dana Ťoka to nebylo jednoduchých pět let, čelil tlaku ze strany společnosti Kapsch i komunistů, upozorňuje Petr Honzejk z Hospodářských novin. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy