Vyplývá to z aktuálního vydání Indexu pečovatelského státu (Nanny State Index). který dnes vydal londýnský think-tank Institute of Economic Affairs (IEA). Informoval o tom český Liberální institut, který se na tvorbě indexu podílí.
Index měří, jak moc jednotlivé evropské státy omezují spotřebitele v konzumaci alkoholu, tabáku, jídla a nealkoholických nápojů. Index tak sleduje velikost a šíři zákazů, přímá omezení spotřebitelů nebo omezení prodeje. "Zatímco v prvních dvou vydáních v letech 2016 a 2017 byla Česká republika na samém spodku žebříčku, tedy byla nejméně pečovatelskou, v žebříčku 2019 přenechala titul nejméně pečovatelského státu Německu. Málokdy máme příležitost naše politiky za něco pochválit, natož je chválit za nečinnost. Když ale budou v neregulaci těchto odvětví pokračovat, bude to pro spokojený život obyvatel naší země ideální," uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Nejhoršími zeměmi, tedy na vrcholu žebříčku, jsou Norsko, Litva a Finsko. Ve všech těchto zemích platí výrazná regulace a zdanění zejména u alkoholu a cigaret. Norsko má navíc extrémně přísný režim elektronických cigaret. Maďarsko na čtvrtém místě má zase nejhorší regulaci jídla a nealkoholických nápojů.
"Reputace Česka coby přístavu svobody zaznamenala otřes v květnu 2017, když v platnost vstoupil velký zákaz kouření. Zákaz neumožňuje žádné kuřácké místnosti a žádné výjimky. Průzkum veřejného mínění provedený na konci roku 2017 zjistil, že 58 procent Čechů si myslí, že zákaz je příliš extrémní. Česko je díky nízkým daním a neexistující povinné zavírací době rájem konzumentů piva," uvedl autor indexu a analytik v IEA Christopher Snowdon.