V USA od začátku roku zkrachovalo 84 bank, další padnou

Reuters Simona Holecová, Reuters
29. 8. 2009 21:20
Pád bankovního sektoru v USA navzdory příznivějším výhledům pro americkou ekonomiku nekončí
Sheila Bairová, ředitelka Federálního úřadu na ochranu vkladů, na tiskové konferenci na sklonku srpna 2009.
Sheila Bairová, ředitelka Federálního úřadu na ochranu vkladů, na tiskové konferenci na sklonku srpna 2009. | Foto: Reuters

Washington - Na sklonku prázdnin si ve Spojených státech udělaly neradostný součet: Během prvních osmi měsíců letošního roku už v zemi padlo plných 84 bankovních ústavů.

Navzdory příznivějším výhledům pro americkou ekonomiku totiž pád bankovního sektoru nekončí. Poslední tři "přírůstky" v řadě zkrachovalých společností se na soupisky dostaly tento pátek.

V pátek svou činnost pozastavila kalifornská Affinity Bank of Ventura, Bradford Bank z Baltimore a Mainstreet Bank z Minnesoty.

FED informoval, že klienty převezme Pacific Western Bank.

Největší z čerstvě padlých společností nich byla Affinity Bank s bilanční sumou činící 1 miliardu dolarů.

Federální úřad na ochranu vkladů (FDIC), u níž jsou banky pojištěné, přijde pád těchto tří ústavů celkově na 446 milionů dolarů. FDIC už vydal prohlášení, ve kterém uklidňuje veřejnost, že ve fondu pojištění bank leží v tuto chvíli 10,4 miliardy dolarů.

I tak je to méně, než se čekalo. List The New York napsal, že suma je nižší, protože si FDIC už odložil značnou sumu (údajně až 32 miliard dolarů) na očekávané krachy v příštím roce. A spekuluje se o tom, že federální úřad brzy požádá banky, kteří jsou celostátním systému pojištění vkladů zainteresované, aby zvýšily své odvody.

"Finanční instituce procházejí bolestivou fází identifikace úvěrových ztrát a očišťování bilancí. Očekáváme proto, že počet problémových bank a bankrotů se bude nadále zvyšovat - a to i v případě, že se ekonomická situace země bude postupně zlepšovat," řekla deníku šéfka FDIC Sheila Bairová.

FDIC si vede soupis problémových ústavů. V prvním čtvrtletí tohoto roku na něm figurovalo 305 bank, nyní je to již 416 bank.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy