Tragédie z Madridu přiblížila Spanair k bankrotu

Redakce EKO, Reuters
22. 8. 2008 13:20
Spanair utrpěl v 1. pololetí ztrátu 81 milionů dolarů
Nízkonákladovka Spanair má namále. Hrozí jí bankrot.
Nízkonákladovka Spanair má namále. Hrozí jí bankrot. | Foto: Reuters

Madrid - Letecká nízkonákladová společnost Spanair, jejíž letadlo ve středu havarovala v Madridu, se ocitla na pokraji bankrotu.

Na středeční tragédii na letišti Barajas v Madridu Španělsko nějaký čas nezapomene. Výjimkou nebudou zaměstnanci letecké společnosti.

Nejen, že ve troskách letounu zahynuli kromě pasažérů také jejich spolupracovníci, ale brzy by mohli přijít také o práci.

Spanair, který čelil krizi již před nehodou, je totiž podle analytiků na pokraji bankrotu.

Akcie SAS, která Spanair vlastní, v reakci na středeční neštěstí klesly o více než čtyři procenta, což představuje desetinu celkové tržní hodnoty.

Navíc druhá největší španělská letecká společnost v prvním pololetí utrpěla ztrátu 81 milionů dolarů, na což vedení zareagovalo snížením počtu letů a částečným propouštěním.

"Pro Spanair to nemohlo přijít v horší dobu," potvrzuje kritickou situaci analytik londýnské firmy Blue Car Douglas McNeill. "Nehoda nebude koncem Spanairu, ale vylučuje prodej této společnosti," dodává McNeill.

Skandinávský SAS se ztrátovou dceřinou firmu snažil v průběhu roku prodat, ale v červnu od toho kvůli nezájmu upustil. Jaký osud Spanair a zaměstnance čeká, ukáží už následující týdny. Optimismus však není na místě.

"Všechna letecká neštěstí mají na tržby krátkodobý dopad, později se však poptávka vrací zpět. V případě Spanairu by se to však mohlo dotknout schopnosti firmy přežít," odcitovala agentura Reuters nejmenovaného španělského analytika.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy