Kyslíkové bomby v Boeingu 747? Trojský kůň, říká FAA

gaz
28. 7. 2008 13:50
Společnost Qantas se prý varováním před nehodou řídila
Letadlo společnosti Qantas, které bylo kvůli vzniklému otvoru v trupu nuceno nouzově přistát na letišti v Manile
Letadlo společnosti Qantas, které bylo kvůli vzniklému otvoru v trupu nuceno nouzově přistát na letišti v Manile | Foto: Reuters

Washington - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) už v dubnu varoval před možnou poruchovostí kyslíkových bomb na palubách Boeingů 747.

Právě výbuch jedné z nich zřejmě vytvořil třímetrový otvor v trupu letadla australské společnosti Qantas, které muselo v pátek nouzově přistát v Manile. Vyšetřovatelé již podle BBC na palubě objevili úlomky láhve, na definitivní verdikt je však údajně ještě brzy.

Strojem mířícím z Londýna přes Hong Kong do Melbourne cestovalo 346 pasažérů - včetně dvou Čechů - a 19 členů posádky. Nikdo nebyl při incidentu zraněn.

Čtěte také: Boeing nouzově přistál. S třímetrovou dírou v trupu

Šlo o stojany, ne samotné bomby

"Vydáváme tuto (direktivu), abychom předešli selhání podpory kyslíkové bomby za těch nejkritičtějších letových podmínek, které by způsobilo uvolnění kyslíkové bomby a uniknutí kyslíku," stojí v dubnové zprávě FAA, ze které citoval britský deník The Times.

Úřad nařídil, aby kyslíkové bomby v Boeinzích 747 registrovaných ve Spojených státech byly zkontrolovány. Qantas je ve svých 30 letadlech tohoto typu prověřuje nyní.

Mluvčí Australského bezpečnostního úřadu pro civilní letectví (CASA) Peter Gibson však upozornil, že direktiva FAA se netýkala samotných lahví s kyslíkem, ale stojanů, ve kterých jsou uchyceny.

Nefungující masky

Qantas byla o dokumentu údajně zpravena a letadla obsahující problematické typy stojanů prý již dříve tento rok zkontrolovala. Stroj, který musel přistát v Manile, tento typ stojanů nemá.

Boeing měl být podle společnosti v prvotřídním stavu, přesto si někteří pasažéři později stěžovali, že neměli při rychlém klesání po nehodě přístup ke kyslíkovým maskám, nebo že masky nefungovaly.

Čtěte také: Záhada třímetrové díry v letadle: O teror prý nešlo

Qantas je považován za jednu z nejbezpečnějších společností na světě. Poslední nehodu, při které zahynuli lidé, měla před sedmapadesáti lety.

Pasažéři odlétající z Česka se případných nehod na Boeinzích 747 obávat nemusejí. Žádný z nich od nás na pravidelných linkách nelétá.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy