Pilotovi hrozí doživotní vězení. Zavinil pád letadla

man
24. 7. 2008 11:01
Havárii indonéského stroje nepřežilo 21 lidí
Při havárii 7.března 2007 zahynulo jedenadvacet lidí.
Při havárii 7.března 2007 zahynulo jedenadvacet lidí. | Foto: Reuters

Jakarta - Pilot indonéské společnosti Garuda měl štěstí, když loni přežil havárii jím pilotovaného Boeingu 737 na letišti v Yogyakartě, při kterém zahynulo na palubě jedenadvacet lidí.

Nyní se ale kapitán Marwoto Kumar bude zodpovídat před soudem. Dnes byl formálně obviněn z toho, že nehodu zavinil špatným řízením letadla.

Stroj tehdy při přistání vyjel z dráhy, prorazil plot kolem letiště a vzňal se. Na palubě bylo 140 osob. Spolu s Kumarem přežil i druhý pilot.

Mezi oběťmi bylo i pět Australanů, kteří doprovázeli na návštěvě Indonésie australského ministra zahraničí Alexandera Downera. Ten v letadle nebyl.

Experti vyloučili technickou závadu nebo špatné počasí. Havárii podle nich zavinil Kumar.

Pilot nezvládl přistání na letišti v Yogyakartě.
Pilot nezvládl přistání na letišti v Yogyakartě. | Foto: Reuters

"Zavinil nehodu, která zničila letadlo a vedla ke smrti lidí," stojí v obžalobě.

Pilot je obviněn z toho, že ignoroval varovné signály a pokyny z řídící věže, stejně tak jako rady druhého pilota. Podle výsledků vyšetřování klesal příliš strmě a rychle k přistávací ploše.

Sám pilot vinu odmítá. Není jasné, jak vysoký trest mu hrozí. Za zavinění smrti až doživotí, ale podle jeho obhájce by měl být Kumarův případ posuzován podle stanov platných v mezinárodní letecké dopravě. V takovém případě by mohl dostat jen pětiletý trest vězení.

V Indonésii dochází na vnitrostátních linkách často k leteckým nehodám, protože stroje jsou nezřídka velmi staré a jejich technické kontroly nejsou dostatečné.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy