Boeing nouzově přistál. S třímetrovou dírou v trupu

man, Reuters
25. 7. 2008 13:30
Letoun společnosti Qantas jen těsně unikl katastrofě

Manila - Velký Boeing 747-400 australské společnosti Qantas musel nouzově přistát ve filipínské metropoli Manile.

V jeho trupu se poblíž křídla u zavazadlového prostoru objevila díra velká dva až tři metry. Způsobila pokles tlaku na palubě letadla.

Podle vyjádření společnosti se pilotovi podařilo přistát bezpečně. Svědkové uvádějí, že mnozí cestující byli po nehodě viditelně otřeseni a někteří zvraceli.

Jedna z pasažérek řekla novinářům, že uvnitř letadla byl "silný vítr." Na palubě bylo 346 cestujících a devatenáct členů posádky. Nikdo podle dosavadních informací nebyl zraněn.

Čtěte také: Pilotovi hrozí doživotní vězení. Zavinil pád letadla

Boeing letěl z Londýna do Melbourne s mezipřistáním v Hongkongu. Pilot požádal o nouzové přistání v Manile krátce poté, co opustil hongkongskou ranvej a ozvala se silná rána. Stroj pak prudce začal ztrácet výšku a propadl se o téměř pět kilometrů.

Příčina problému zatím není jasná. Měli by ji pomoci objasnit experti z Austrálie, kteří už jsou na cestě do Manily.

"Musím složit poklonu pilotovi za to, jak bezpečně zvládl s letadlem přistát," řekla agentuře Reuters jedna z cestujících Glenyce Johnsonová. "Byl to úžasný zážitek, ale nic pěkného," dodala.

"Vždyť se zas tak moc nestalo," nenechal se podle agentury Reuters vyvést z míry její spolucestující John Vaharen, chovatel ovcí z Tasmánie.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy