Boeing nouzově přistál. S třímetrovou dírou v trupu

man, Reuters
25. 7. 2008 13:30
Letoun společnosti Qantas jen těsně unikl katastrofě

Manila - Velký Boeing 747-400 australské společnosti Qantas musel nouzově přistát ve filipínské metropoli Manile.

V jeho trupu se poblíž křídla u zavazadlového prostoru objevila díra velká dva až tři metry. Způsobila pokles tlaku na palubě letadla.

Podle vyjádření společnosti se pilotovi podařilo přistát bezpečně. Svědkové uvádějí, že mnozí cestující byli po nehodě viditelně otřeseni a někteří zvraceli.

Jedna z pasažérek řekla novinářům, že uvnitř letadla byl "silný vítr." Na palubě bylo 346 cestujících a devatenáct členů posádky. Nikdo podle dosavadních informací nebyl zraněn.

Čtěte také: Pilotovi hrozí doživotní vězení. Zavinil pád letadla

Boeing letěl z Londýna do Melbourne s mezipřistáním v Hongkongu. Pilot požádal o nouzové přistání v Manile krátce poté, co opustil hongkongskou ranvej a ozvala se silná rána. Stroj pak prudce začal ztrácet výšku a propadl se o téměř pět kilometrů.

Příčina problému zatím není jasná. Měli by ji pomoci objasnit experti z Austrálie, kteří už jsou na cestě do Manily.

"Musím složit poklonu pilotovi za to, jak bezpečně zvládl s letadlem přistát," řekla agentuře Reuters jedna z cestujících Glenyce Johnsonová. "Byl to úžasný zážitek, ale nic pěkného," dodala.

"Vždyť se zas tak moc nestalo," nenechal se podle agentury Reuters vyvést z míry její spolucestující John Vaharen, chovatel ovcí z Tasmánie.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

Další zprávy