Téměř miliarda lidí odjela loni na dovolenou do ciziny

hpv
14. 2. 2008 19:00
Jen po Evropě cestovala bezmála půlmiliarda lidí
Foto: VISA

Praha/ Madrid - Téměř 900 miliónů lidí si v uplynulém roce zabalilo kufr, nebo baťoh a odjelo na dovolenou do zahraničí.

Vyplývá to z aktuální zprávy World Tourism Barometer, kterou vydala Mezinárodní turistická organizace a redakce deníku Aktuálně.cz ji má dispozici.

Na cesty po světě se tak loni vydalo o šest procent turistů více, než v roce 2006. Tedy asi o 51 miliónů více. Za poslední dva roky je to přírůstek téměř sto miliónů lidí.

Vítězem je Evropa

Absolutní rekordy trhá Evropa. Do ní (nebo po ní) cestovalo v uplynulém roce více než 480 miliónů lidí.

To je čtyřprocentní meziroční růst.

Naprostá většina turistů přitom mířila na evropský jih. V Řecku, Španělsku, Itálii, nebo Francii, je v hlavní turistické sezóně dokonce natolik nabito, že zde bývá problematické přímo na přepážce hotelu v blízkosti moře sehnat pokoj.

Studie ale očekává, že svět brzy ve velkém objeví i sever Evropy.

Experti přitom přiznávají, že již nyní je zájem o oblast kolem severního polárního kruhu větší, než před deseti lety očekávali.  Rekordy padají v Laponsku (Norsko, Finsko, Švédsko) i na Islandu.

Jeden Boeing 787 Dreamliner si objednala i česká společnost Travel Service.
Jeden Boeing 787 Dreamliner si objednala i česká společnost Travel Service. | Foto: Boeing
Čtěte také:
Islanďané propadli cestování. Jezdí jich víc než žije

Kdo nebyl v Dubaji a Egyptě,...

I když svou dovolenou tráví v Evropě stamilióny cizinců, největší meziroční skok zaznamenal Střední a Blízký Východ.

Na více než tři dny do této oblasti přijelo více než 46 miliónu lidí (to představuje asi 13procentní meziroční růst).

Foto: Josef Poneš
Souvislosti:
Nová hranice luxusu o dovolené? 10 tisíc eur za týden

Favoritem oblasti jsou Spojené Arabské Emiráty a Egypt. Populární začíná být i Jordánsko a Libanon.

Do Asie, Austrálie a Oceánie odjelo na dovolenou 185 miliónu lidí (10% meziroční růst) do Afriky přibližně 44 miliónu lidí (plus 8 procent), a Ameriky 234 miliónu turistů (plus 5 procent).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy