Nová hranice luxusu o dovolené? 10 tisíc eur za týden

hpv
17. 1. 2008 22:20
Za extrémní luxus platí i stovky Čechů
Foto: Jiří Jelínek

Praha - Chcete opravdu luxusní dovolenou? Tak to si musíte připlatit, hodnota trávení dnů volna v opravdovém luxusu se totiž prudce zvedla.

Dovolená v přepychu stála totiž v uplynulém roce minimálně deset tisíc eur na osobu za týden. Hranici, která odpovídá pojmu luxusní dovolená, každým rokem určuje Světová turistická organizace.

V porovnání s rokem 2006 se tak hranice zvedla o více než sto procent.

"Světová turistická organizace každým rokem určuje hranici luxusu na základě mnoha vstupních kritérií," říká Jan Papež, majitel cestovní kanceláře Marco Polo a zároveň mluvčí Asociace cestovních kanceláří České republiky. 

Cenám pomohl slabý dolar

"Loňskou hranici luxusu ovlivnily především tři změny v ekonomice cestovního ruchu. Fatální dopad na ceny mělo především 'překurzování' některých hotelů. To znamená, že  hoteliéři, kteří si do té doby účtovali ceny v dolarech, přešli na euro," vysvětluje Papež.

"Rozdíly v kurzech mezi eurem a dolarem však neřešili a sazebníky přecenili v poměru 1:1. To se týkalo především Brazílie a Malediv," dodává.

Obrovský vliv na výši hranice luxusní dovolené měla podle něj i situace v Indii.

Foto: Jiří Jelínek

Super drahou dovolenou si dopřály stovky Čechů

"V této asijské zemi vznikla během krátkého období komunita asi 600 tisíc lidí, kteří během roku (narozdíl od uplynulých let) odjeli na dovolenou do indických pěti hvězdičkových hotelů. Tamní hotely tak byly natolik přeplněné, že za posledních dvanáct měsíců zvedly ceny až na čtyřnásobek," říká.

V neposlední řadě měl na růst poptávky po luxusní dovolené zvýšenů reálných příjmů obyvatel v řadě zemí světa.

Foto: Josef Poneš

Luxusní dovolenou v Česku si podle zástupců cestovních kanceláří dopřálo několik stovek lidí. I když jde o zlomek zákazníků, lze konstatovat, že meziročně se jejich počet podstatně zvedl.

To potvrzuje například ředitel cestovní kanceláře CK Fischer, Jiří Jelínek. "V loňskem roce to bylo presne 289 klientů, u kterých cena na osobu přesáhla hranici luxusu. V roce 2005 to bylo 221 klientů, tedy nárůst malinko přes 30 procent," uvádí.

Vysoké tempo růstu po luxusních dovolených ale udává i Čedok, nebo Senator travel, který se na VIP cesty specializuje.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy