Spojené státy "vyhrály" spor s EU o dotace pro Airbus, Evropská komise zvažuje odvolání

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2016 19:11
Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie dostatečně neeliminovala státní dotace pro výrobce letadel Airbus. Podle Washingtonu tak organizace dala dnešním oznámením za pravdu stížnosti, kterou na EU podaly Spojené státy. Podle šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana organizace zjistila, že EU, Německo, Francie, Británie a Španělsko poskytly Airbusu ilegální dotace za téměř 22 miliard dolarů (téměř 530 miliard Kč). To mělo poškodit jejich konkurenta Boeing. Froman vyzval, aby státy respektovaly rozhodnutí WTO a přestaly Airbus subvencovat. Evropská komise nicméně signalizovala, že by se proti rozhodnutí WTO mohla odvolat. Boeing rozhodnutí přivítal.
Letadlo společnosti Airbus (ilustrační foto).
Letadlo společnosti Airbus (ilustrační foto). | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy