Španělská ekonomika poroste rychleji, ale po reformách

Ekonomika Ekonomika
11. 1. 2011 16:53
Španělský premiér chce zpět důvěru investorů.
Škrty menšinové vlády se neobešly bez protestů.
Škrty menšinové vlády se neobešly bez protestů. | Foto: Reuters

Madrid - Loni se španělská ekonomika propadla o 0,3 procenta, letos má hrubý domácí produkt růst o 1,3 procenta. Pokud se však vládě podaří prosadit připravované reformy, mohla by od letošního roku až do roku 2015 růst každý rok o 2 až 2,5 procenta.

Tvrdí to španělský předseda vlády José Luis Zapatero, který představil zprávu o stavu ekonomiky v loňském roce.

Zapatero dokonce věří, že do roku 2013 by mohl růst zrychlit i na 2,7 procenta ročně. Příliš slabý růst španělské ekonomiky totiž podkopává důvěru ve schopnost země splácet dluhy.

"Vláda je přesvědčena, že dalekosáhlé reformy, které nyní připravujeme, přispějí k tomu, že Španělsko v letech 2011 až 2015 dosáhne své potenciální úrovně růstu mezi dvěma a 2,5 procenta," prohlásil premiér.

Vloni se začalo šetřit

V loňském roce už vláda schválila úspory ve výši více než 50 miliard eur i reformy trhu práce. Další na řadě je například reforma důchodového systému.

Vláda kromě snížení deficitu chce také přesvědčit investory o své solventnosti a zejména o tom, že se nechystá nastoupit cestu Irska nebo Řecka a obejde se bez záchranného pásu z Unie.

Vládě se v loňském roce podařilo snížit deficit na 9,3 procenta HDP z předloňských 11,1 procenta.

Zapaterova vláda schválila loňská opatření s pomocí menších parlamentních stran, přála by si však širší podporu. Nyní jedná s odbory a podnikateli o důchodové reformě, jejíž návrh chce předložit parlamentu 28. ledna. Chystá i reformu kolektivního vyjednávání o mzdách, jehož nynější strnulá podoba je podle ekonomů hlavní příčinou nekonkurenceschopnosti španělských zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy