Nezaměstnaných v Unii pomalu ubývá, procenta se nemění

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 1. 2011 11:38
Míra nezaměstanosti v Unii i eurozóně se v listopadu zastavila na říjnové úrovni, tedy na 9,6 a 10,1 procenta.
Foto: Evropská komise

Brusel - Nezaměstnaných v Evropské unii sice ubývá, ale tak pomalu, že míra nezaměstnanosti se zastavila v listopadu na říjnové úrovni, tedy na 9,6 procenta.

Informoval o tom statistický úřad Eurostat. Míra nezaměstnanosti zůstala od října nezměněná i v šestnácti zemích měnové unie, kde byla 10,1 procenta.

Počet nezaměstnaných v eurozóně se ale snížil o 39 tisíc lidí, v Unii o 35 tisíc. Bez práce tak v celé sedmadvacítce bylo 23, 248 milionu lidí, z toho 15, 924 v zemích platících eurem.

Oba konce žebříčku zemí s nejvyšší či nejnižší nezaměstnaností zůstávají beze změny. Nejlépe je na tom Holandsko s mírou nezaměstnanosti 4,4 procenta, následované Lucemburskem (4,8 procenta) a Rakouskem (5,1 procenta).

Naopak nejvíce lidí bez práce je i nadále ve Španělsku (20,6 procenta), Litvě (18,3 procenta) a Lotyšsku (18,2 procenta). Litva byla zároveň státem s nejvyšším přírůstkem nezaměstnanosti - o čtyři procenta.

Nejpozitivnější vývoj měla nezaměstnanosti ve Finsku, kde se snížila z 8,8 procenta na 7,9 procenta, Švédsku a na Maltě s poklesem o 0,8 procenta.

V České republice zaznamenal Eurostat nezaměstnanost ve výši 7,3 procenta, používá totiž odlišný způsob výpočtu než Český statistický úřad. Ten za listopad oznámil údaj 8,6 procenta.

 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy