Smutný rekord: Zkrachovalo nejvíce Američanů za 5 let

Ekonomika Ekonomika
2. 4. 2010 9:17
Počet bankrotů v březnu překonal dosavadní rekord z roku 2009
Cestou z krize budou v USA krachovat další podniky i jednotlivci, tvrdí analytici.
Cestou z krize budou v USA krachovat další podniky i jednotlivci, tvrdí analytici. | Foto: Reuters

New York - Cesta vedoucí Spojené státy ven z krize je pěkně strmá a pořádně hrbolatá. I když už se sice americká ekonomika podle expertů odrazila ode dna, oživení je zatím nevyrovnané. Potvrzují to údaje o březnovém počtu bankrotů.

Podle soudní databáze bankrotové statistiky totiž zkrachovalo v březnu nejvíc firem i jednotlivců od roku 2005, kdy začal platit nový bankrotový zákon, který zpřísnil podmínky pro vyhlášení platební neschopnosti.

Jen od února se počet vyhlášených krachů zvýšil o 35 procent na 158 141 případů. Z toho bylo 8 162 firem a 149 979 jednotlivců. V porovnání s loňským rokem přibylo bankrotů o 20 procent. Březnové údaje také o 19 procent překonaly dosud nejvyšší údaj z loňského října.

Agentura Reuters uvedla, že podle analytiků vrcholí množství krachů nejméně několik měsíců poté, co se ekonomika odrazí ode dna a začne znovu stoupat. Vyhlášení bankrotu totiž jednotlivci i společnosti obvykle dlouho odkládají a považují je až za poslední možnost.

Za celý loňský rok požádalo o bankrot 1,47 milionu jednotlivců i firem. Krachujících podniků přibylo o 40 procent, jednotlivců o 32 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy