Za krizi prý může vedení Lehman Brothers

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 3. 2010 17:00
Je možné, aby celosvětovou ekonomickou recesi způsobilo několik jedinců? Prý ano
Pád největší banky byl největší průšvih
Pád největší banky byl největší průšvih | Foto: Reuters

New York - Soudní vyšetřovatelé ukázali prstem na údajné viníky celosvětové ekonomické recese. Způsobili jí prý manažeři Lehman Brothers, kteří svým nezodpovědným a podvodným jednáním zapříčinili  krach banky.

Auditor Lehman Brothers - společnost Ernst & Young prý navíc pochybila, když její poslední audit z konce roku 2007 neodhalil žádné nedostatky.  

Vedení banky, v čele s generální ředitelem Richard Fuldem, podle vyšetřovatele záměrně překračovalo své interní předpisy, týkající se přijatelných rizik a obcházelo vnitřní kontrolní mechanismy.

Dokonce manipulovali s dokumenty

"Prohřešky vedení kolísaly od nevědomých pochybení a manažerských chyb, až po obcházení zákona a manipulaci s úředními dokumenty," píše soudní vyšetřovatel Anton Valukas ve své zprávě. 

Generální ředitel Richard Fuld se údajně dopustil přinejmenším hrubé nedbalosti a dodal, že hlavní účetní Henry M. Paulson svého nadřízeného minimálně jednou varoval, že pokud nedojde k stabilizaci finanční situace banky, hrozí jí bankrot.

Vyšetřovatele Vulakase z právnické firmy Jenner & Block najal loni v lednu newyorkský konkursní soud, aby úpadek jednoho z největších bankovních domů ve Spojených státech prověřil.

15. září 2008 vše začalo

Management Lehman Brothers se podle vyšetřovatele ještě v roce 2008, kdy už mu musel být katastrofální stav hospodaření banky jasný, snažil oklamat investory a přesvědčit je, že je vše v naprostém pořádku. Vulakas prý v účetnictví našel stopy po maskování padesáti miliard, které byly rizikově investovány a o než banka následně přišla.

Nejvíce prostoru zpráva vyšetřovatele věnuje machinacím s účty v hodnotě miliard dolarů mezi zaměstnanci společnosti. Tento způsob nesl označení „Repo 105". Ten se používal už od roku 2001, pokud byla banka zrovna podrobována kontrole. 

Vyhlášení konkurzu na giganta z Wall Streetu 15. září 2008 znamenalo pád akcií společnosti o 95 procent, což vyvolalo řetězovou reakci, která následně rozjela celosvětový ekonomický úpadek.

Největší bankrot v historii USA

Pád 158 let staré banky byl největším bankrotem v historii Spojených států a donutil Obamovu administrativu připravit národní plán záchrany finančního sektoru.

Zpráva nikoho z vedení neobviňuje z trestných činů, ale naznačuje, že existuje dost důkazů pro obžalobu u obchodního soudu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy