Za krizi prý může vedení Lehman Brothers

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 3. 2010 17:00
Je možné, aby celosvětovou ekonomickou recesi způsobilo několik jedinců? Prý ano
Pád největší banky byl největší průšvih
Pád největší banky byl největší průšvih | Foto: Reuters

New York - Soudní vyšetřovatelé ukázali prstem na údajné viníky celosvětové ekonomické recese. Způsobili jí prý manažeři Lehman Brothers, kteří svým nezodpovědným a podvodným jednáním zapříčinili  krach banky.

Auditor Lehman Brothers - společnost Ernst & Young prý navíc pochybila, když její poslední audit z konce roku 2007 neodhalil žádné nedostatky.  

Vedení banky, v čele s generální ředitelem Richard Fuldem, podle vyšetřovatele záměrně překračovalo své interní předpisy, týkající se přijatelných rizik a obcházelo vnitřní kontrolní mechanismy.

Dokonce manipulovali s dokumenty

"Prohřešky vedení kolísaly od nevědomých pochybení a manažerských chyb, až po obcházení zákona a manipulaci s úředními dokumenty," píše soudní vyšetřovatel Anton Valukas ve své zprávě. 

Generální ředitel Richard Fuld se údajně dopustil přinejmenším hrubé nedbalosti a dodal, že hlavní účetní Henry M. Paulson svého nadřízeného minimálně jednou varoval, že pokud nedojde k stabilizaci finanční situace banky, hrozí jí bankrot.

Vyšetřovatele Vulakase z právnické firmy Jenner & Block najal loni v lednu newyorkský konkursní soud, aby úpadek jednoho z největších bankovních domů ve Spojených státech prověřil.

15. září 2008 vše začalo

Management Lehman Brothers se podle vyšetřovatele ještě v roce 2008, kdy už mu musel být katastrofální stav hospodaření banky jasný, snažil oklamat investory a přesvědčit je, že je vše v naprostém pořádku. Vulakas prý v účetnictví našel stopy po maskování padesáti miliard, které byly rizikově investovány a o než banka následně přišla.

Nejvíce prostoru zpráva vyšetřovatele věnuje machinacím s účty v hodnotě miliard dolarů mezi zaměstnanci společnosti. Tento způsob nesl označení „Repo 105". Ten se používal už od roku 2001, pokud byla banka zrovna podrobována kontrole. 

Vyhlášení konkurzu na giganta z Wall Streetu 15. září 2008 znamenalo pád akcií společnosti o 95 procent, což vyvolalo řetězovou reakci, která následně rozjela celosvětový ekonomický úpadek.

Největší bankrot v historii USA

Pád 158 let staré banky byl největším bankrotem v historii Spojených států a donutil Obamovu administrativu připravit národní plán záchrany finančního sektoru.

Zpráva nikoho z vedení neobviňuje z trestných činů, ale naznačuje, že existuje dost důkazů pro obžalobu u obchodního soudu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy