Ochrana vkladů v bankách se zvýší. Přesto nemusí stačit

Petr Kučera Petr Kučera
13. 5. 2010 13:17
Pojištění vkladů se od roku 2011 zdvojnásobí, novelu dnes podepsal prezident
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Od roku 2011 se v Česku zvýší limit pro pojištění bankovních vkladů z dosavadních 50 tisíc na 100 tisíc eur, tedy podle současného kurzu na téměř 2,6 milionu korun.

Příslušnou novelu zákona o bankách dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus. Navýšení navrhla vláda, nicméně vyplývá ze směrnice Evropské unie.

Novela zároveň od ledna 2011 zkrátí lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady. V současnosti je musí Fond pojištění vkladů začít vyplácet do tří měsíců ode dne, kdy Česká národní banka oznámila platební neschopnost některé bankovní instituce. Nově by výplaty měly začít do 20 pracovních dnů.

"Současně bude zkrácena lhůta, ve které musí ČNB oznámit platební neschopnost některé instituce, a to z 21 dní na pět pracovních dní od okamžiku, kdy se o ní dozvěděl," dodává výkonná ředitelka fondu Renáta Kadlecová.

Do roku 2008 byly v Česku pojištěny vklady jen do 25 tisíc eur, navíc se do tohoto limitu vyplácelo jen 90 procent částky. Po vypuknutí finanční krize pak evropské vlády raději rychle zvýšily limit, aby předešly panice - prioritou byla stabilita bankovního trhu. Také Česko na podzim 2008 zvýšilo pojištění na současných 50 tisíc eur a zároveň zrušilo takzvanou spoluúčast, takže do určeného limitu mají klienti dostat 100 procent vkladů.

Ve fondu je 14,5 miliardy

Fond pojištění vkladů vznikl roku 1994. Povinně do něj 0,1 procenty z pojištěných vkladů ročně přispívají banky či družstevní záložny (kampeličky), 0,05 procenty pak stavební spořitelny. Řídí jej pětičlenná správní rada, kterou jmenuje a odvolává ministr financí.

Ke konci loňského roku bylo ve fondu zhruba 14,5 miliardy korun. Na pád některé z největších českých bank by to tedy zdaleka nestačilo. Například jen skupina ČSOB evidovala ke konci loňského roku na bankovních vkladech (včetně stavebního spoření) kolem 567 miliard korun.

Podle Josefa Taubera, předsedy správní rady fondu, by v případě problémů velkých bank musel - jako i jinde v Evropě - stejně pomoci stát. Záruka, že by stát fondu pomohl, nicméně v zákoně chybí.

"Žádný bankovní otřes však České republice v následujících letech nehrozí," ujišťuje Tauber, který je zároveň výkonným ředitelem České bankovní asociace. Stabilitu českého bankovního trhu potvrdily i nejnovější testy České národní banky.

Rezervy? 1,5 procenta a dost

Pravidelný roční příspěvek bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen do fondu by se naopak za několik let mohl snížit. "Podle odborníků má smysl, aby fond měl rezervy ve výši 1,5 procenta z celkového objemu pojištěných vkladů. To se všeobecně považuje za dostačující hranici," vysvětluje Tauber. V Česku je to zhruba 31 miliard korun.

mBank, ING, Citibank a další

  • Pobočky zahraničních bank působící v České republice jsou pojištěny v zemi, kde má sídlo mateřská banka.
  • Například mBank, působící zde "jen" jako pobočka polské banky, je pojištěna u Polského bankovního garančního fondu a vztahují se na ní tamní pravidla a limity. Nicméně v současnosti jsou pravidla stejná jako v Česku, tedy sto procent vkladu až do limitu 50 000 eur.
  • Čeští klienti ING nebo Citibank mají díky tomuto pravidlu dvojnásobné pojištění s předstihem, protože v Nizozemí i Irsku jsou už nyní vklady pojištěny do limitu 100 tisíc.
  • Určitou komplikací pro české klienty zahraničních bank by však byla nutnost vyřizovat své nároky v zemi, kde má banka sídlo. Výjimkou zatím jen jsou Slovensko, Velká Británie a Maďarsko. V případě krachu české pobočky tamních bank by klienti nemuseli jezdit do zahraničí, protože o všechno by se díky vzájemné dohodě postaral český Fond pojištění vkladů.
  • Také u bank z ostatních států by však tamní fond pojištění vkladů musel české klienty přinejmenším výslovně informovat o možnostech, jak uplatnit své nároky. Podle Kadlecové by při tom mohl být nápomocen i český fond, i když s výjimkou zmíněných tří zemí zatím chybí vzájemná dohoda o spolupráci. V současnosti se už připravuje celoevropská dohoda na úrovni Evropského fóra pojistitelů vkladů, tedy sdružení jednotlivých národních fondů.

S uvedeným limitem 1,5 procenta (pojištěných vkladů v celé ČR) počítá také schválená novela. Současně však do té doby zvyšuje příspěvky, které se nově budou platit čtvrtletně (banky i spořitelní a úvěrní družstva ve výši 0,04 % z průměrného objemu pojištěných vkladů za předchozí kalendářní čtvrtletí, stavební spořitelny ve výši 0,02 %).

Až se objem rezerv ve fondu zvýší ze současných 14,5 miliardy korun na zmíněných zhruba 31 miliard, což by podle výpočtů ministerstva financí mělo nastat v roce 2016, pak budou finanční instituce přispívat už jen minimální částkou.

U každé banky zvlášť

Ze zákona jsou pojištěny veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v české nebo cizí měně. Maximální limit pro výplatu je nyní 50 000 eur na jednoho klienta v jedné bance (od ledna 2011 se zvýší na 100 000 eur).

Vklady jedné osoby u více bank se tedy nesčítají, ale počítají u každé banky zvlášť.

Pojištění vkladů se vztahuje nejen na běžné účty, ale také na termínované vklady, spořící účty a podobně (v rámci jedné banky se však do zmíněného limitu sčítají). Nevztahuje se však například na akcie či dluhopisy.

Visací zámek značky FAB
Visací zámek značky FAB | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
O vklady nepřijdete, ukázal test. Banky v Česku přežijí
Chcete Banku roku, nebo Nejlepší banku? Vyberte si
Nejabsurdnější poplatek? Pět bank jej bude účtovat dál
 

Právě se děje

Další zprávy