Singapur/Frankfurt - Přemýšlíte, do kterého daňového ráje ulít své peníze? Máme pro Vás řešení. Švýcarsko už není, co bývalo, ale v Singapuru jsou peníze na tajných bankovních účtech v bezpečí.
Asijský ministát s největší koncentrací miliardářů na světě se vyšplhal na vrchol žebříčku daňových rájů. Pomohly mu daňové podvody v Lichtenštejnsku a Švýcarsku, které v průběhu roku řešily americké úřady, ale také řada evropských zemí.
A výsledek? Vadúz uzavřel s Washingtonem dohodu o výměně informací o daňových účtech. Tajné by tak nemělo být už nic. A své bankovní tajemství vůči USA poněkud rozvolnilo také Švýcarsko.
Odkud jsou ty peníze? V Singapuru je to jedno
Singapur je od Evropy i Spojených států daleko. A to nejen geograficky. Země nehodlá měnit přísná bankovní pravidla zaručující diskrétnost. Odkud jsou Vaše peníze, tu nikoho nezajímá. A kdo jste vy? V Singapuru je to jedno.
"Je to centrum bohatství," tvrdí Martyn Schilte, který v Singapuru prodává auta za miliony. "Pokud se podíváte na naši klientelu, jsou to lidé s majetkem 50 milionů a víc," dodává.
Nalákat boháče se tu snaží kde kdo. Nekonečné písečné pláže, luxusní apartmány, obří nákupní centra vábí hlavně asijské miliardáře, ale stále častěji také Evropany a Američany.
Jen za tento rok vzrostlo bohatství nashromážděné v zemi o třetinu, na víc než 800 miliard. V porovnání se Švýcarském, které má údajně čtyřikrát větší kapitál, je to stále málo, ale budoucnost Singapuru je růžová, tvrdí studie Boston Consulting Group.
Do Asie se stěhují banky i boháči
Krize v Evropě a Spojených státech totiž nutí ke změnám také velké světové banky. Zaměstnance, které v Evropě a USA propustí, naberou v Asii. V Singapuru se například rozšiřuje pobočka Credit Suisse a Macquarie Group. A přesun sem plánuje také Bank of China.
"Singapur se vyvíjí a má všechny předpoklady uspět i mezinárodně," potvrzuje Deepak Sharma ze Citigroup.
Singapurský premiér Lee Hsien Loong minulý měsíc potvrdil, že problémy Švýcarska Lichtenštejnska přinesou jeho zemi více evropských peněz.
Tlaku, ze strany USA i OECD, která stanovuje pravidla o výměně informací bankovního sektoru, se neobává - i když tuší, že přijde.
Kolik je tu evropských peněz?
Politické páky západu jsou mizivé. Washington si je vědom, že Singapur je jedním z mála amerických spojenců v Asii a navíc disponuje velkým přístavem, kde mohou bez problémů přistávat americké válečné lodě.
Brusel se k daňovým otázkám Singapuru odmítá vyjádřit úplně. Evropské peníze v Singapuru prý nehrají roli. Je to ráj pro Asii, tvrdí. Singapurská centrální banka však ve svých statistikách zveřejnila, že více než polovina peněz pochází z mimoasijských zemí, takže i Evropy.
A výsledek? V blízké budoucnosti se v Singapuru příliš nezmění. Vaše peníze tam budou v bezpečí.