Saab nemá na výplaty zaměstnanců, čeká na spásu

Veronika Skálová Veronika Skálová
23. 6. 2011 10:04
Automobilka čeká na schválení dlouhodobé pomoci, jedná o krátkodobé půjčce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédská automobilka Saab nemá dostatek peněz, aby vyplatila mzdy svým zaměstnancům. Informoval o tom server BBC s odvoláním na oznámení majitele Saabu, holandské firmy Swedish Automobile, která změnila svůj název z původního Spyker.

Společnost také oznámila, že jedná o poskytnutí krátkodobé půjčky. „Společnost Swedish Automobile a Saab jednají s několika stranami o zajištění krátkodobého financování, včetně možnosti prodeje a zpětného pronájmu nemovitostí Saabu, která byla oznámena dříve," uvedla firma v prohlášení.

Dohody s čínskými společnostmi Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda mají zajistit Saabu dlouhodobější přísun financí. Dohoda ale podléhá schválení regulačních úřadu v Číně i v Evropské unii.

Právě spolupráce s Čínou má Saabu pomoci vybřednout z dlouhodobých finančních potíží, s nimiž bojuje. Zhejiang má investovat 136 milionů eur výměnou za 29,9 procenta akcií v Saabu, Pangda 109 milionů za 24 procentní podíl ve firmě.

První z obou investorů už ve svém portfoliu švédskou automobilku má - v srpnu loňského roku koupila Volvo.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy