Praha - Makléři a portfolio manažeři hedgových fondů "vsadili" skoro osm miliard dolarů na to, že oslabí euro. Jedná se o největší spekulaci na pokles proti jednotné evropské měně od jejího vzniku v roce 1999.
Důvod je jediný a velmi jasný. Některé evropské země vyhlásí dřív nebo později bankrot, jsou přesvědčeni spekulanti.
Podle aktuální statistiky opční a derivátové burzy v Chicagu, která velmi dobře odráží aktivity takzvaných hedgeových spekulantů, se nyní jejich sázky proti euru dostaly na rekordní úrovně, píše specializovaný server investicniweb.cz.
Spekulace reprezentují více než 40 tisíc kontraktů proti euru, v souhrnu v přepočtu za 7,6 miliard amerických dolarů.
Vše napovídá tomu, že investoři ztrácí důvěru v jednotnou měnu. Řecké problémy se podle nich rozšíří na další evropské země.
Dotčené evropské země (Řecko, Irsko, Portugalsko a Španělsko) se snaží proti spekulantům bojovat mohutnou kampaní na uklidnění investorů, kterou spustily v pondělí.
Někteří ministři financí těchto zemí se dokonce vydali za největšími držiteli státních dluhopisů do londýnské City, což v pondělí mírně pomohlo euro, které se však stále se obchoduje na osmiměsíčních minimech vůči dolaru.
Postup spekulantů do značné míry připomíná rok 1992, kdy George Soros vydělal přibližně dvě miliardy dolarů na spekulaci proti britské libře, kterou svými finančními operacemi poslal úplně do kolen. Právě Sorosovy komentáře mají dodnes velkou váhu. A platí to i pro euro-dolarové turbulence.
Ekonom Pavel Kohout ve svém blogu na Aktuálně.cz mapuje, co se děje v Řecku: Řecko, euro a krotitelé dluhů Řecká finanční tragédie Řecká finanční tragédie II. |