Mittal propustí v Ostravě tisíc lidí

eko, ČTK
13. 7. 2006 14:00
Ostrava - Největší domácí ocelářská firma Mittal Steel Ostrava bude mohutně snižovat stavy. O práci přijde až tisícovka zaměstnanců.

Pracovníkům, kteří dobrovolně odejdou z podniku, nabízí podobně jako v roce 2004 nadstandardní odchodné, tentokrát ve výši dvanácti- až dvaatřicetinásobku průměrného měsíčního platu.

Hutní firma se chce zbavit hlavně technicko-hospodářských pracovníků a těch, kteří mají před důchodem. Vyplývá to z informací zveřejněných na dnešní tiskové konferenci.

Do tří týdnu výhodně

Žádosti k dobrovolnému odchodu bude přijímat vedení od pondělka do 4. srpna. Pokud se lidé zaváží odejít do tří dnů od vyhlášení akce, dostanou jako bonus jeden plat navíc. Podle personálního ředitele Jiřího Gwozdze má firma na dobrovolné odchody více než jednoho tisíce zaměstnanců připravenu zhruba miliardu korun. Průměrný příspěvek pro jednoho zaměstnance by měl dosáhnout 520 tisíc korun.

Foto: Reuters

Nejvyšší částku, tedy až 32 platů, dostanou zaměstnanci nad 50 let, kterým do penze chybí více než 30 měsíců. S přiblížením doby starobního důchodu se výše příspěvku snižuje. Lidé, kteří mají odpracováno 35 a více let, dostanou až pětadvacetinásobek platu.

Zájemci musejí podepsat, že odejdou z firmy nejpozději do konce srpna. Stejnou nabídku dostanou i zaměstnanci VYSOKÉ PECE Ostrava (VPO), která letos fúzuje s mateřskou firmou Mittal Steel Ostrava. Ta má teď 8861 zaměstnanců a 962 je ve VPO.

Prosperita firmy především

Cílem akce je podle vedení podniku ozdravit společnost a zajistit její prosperitu.

"Chceme zvýšit produktivitu práce, ve které bohužel stále zaostáváme za západoevropskými zeměmi," řekla mluvčí Jana Dronská.

Produktivita v jednotlivých firmách skupiny Mittal se podle ní pohybuje od 112 tun na osobu až po 1765 tun. "Evropa má kolem 500 tun, my máme zhruba 300 tun na osobu," dodala.

Snižování počtu zaměstnanců bude podle mluvčí pokračovat i v následujících letech. "Nechceme říkat konkrétní čísla, bude záležet na vývoji na trhu, na investicích a podobně," dodala.

Další vlna

Naposledy společnost mohutně propouštěla v roce 2004, kdy jejími bránami naposledy prošlo 1 700 zaměstnanců.

Když firma Mittal koupila Novou huť, společnost měla 11 tisíc zaměstnanců. Nyní je to necelých devět tisíc a podle dnešního prohlášení se tento počet ještě o další tisícovku sníží.

Podle privatizační smlouvy sice nový vlastník směl propouštět zaměstnance, ale do konce roku 2005 se zavázal udržet stav minimálně na 8 862 lidech.

Nyní tak má volnou ruku ve svých rozhodnutích a ve svých restrukturalizačních plánech, které mohou zahrnovat i další propouštění

Světový gigant

Mittal Steel v současnosti největší ocelářskou firmou světa. Poté, co se jí po několikaměsíčním boji podařilo získat Arcelor, vznikl producent sta milionů tun oceli ročně.

Proti spojení původně vystupovali nejen akcionáři a představitelé společnosti, ale i ministři vlád zemí, kterých by se nové spojení mohlo dotknout. Arcelor patří totiž k největším ocelárnám Evropy a panoval strach, že Mittal bude chtít propouštět a vytvářet z místních továren "nízkonákladové chrliče oceli".

Nakonec však fúzi posvětila i Evropská komise a akcionáři se rozhodli raději pro spojení s Mittalem než s rusou firmou Severstal.

 

Právě se děje

Další zprávy