Brusel - Bude v Unii povoleno pěstování geneticky upravených plodin (GMO) nebo ne? A kdo a jak o něm bude rozhodovat?
Členská sedmadvacítka lavíruje v názorech od absolutního odmítání až po jejich akceptování a nedokáže se shodnout na jednotném přístupu. V pondělí na toto téma znovu diskutovali ministři zemědělství Evropské unie, ale nedokázali dospět ke shodě. Kvůli blokádě GMO přitom unii hrozí sankce od Světové obchodní organizace.
Současný systém schvalování sice funguje už 12 let, ale není efektivní v situaci, kdy se na trhu objevuje stále více geneticky upravovaných plodin. I proto Brusel navrhl vrátit rozhodovací pravomoci jednotlivým státům.
EU zatím schválila jen dvě GMO
Země jako Česko nebo Španělsko by pak mohly zvýšit objem plodin, které již pěstují a naopak striktní odpůrci jako Rakousko by je mohli zcela zakázat.
Členské státy se ale zatím nedokázaly shodnout ani na přesunu rozhodovací pravomoci zpět na jednotlivé země. Někteří ministři argumentují tím, že by měla Unie vystupovat jako celek, aby byla schopna konkurovat gigantům jako Kanada nebo USA.
V Unii jsou zatím schválené jen dvě geneticky modifikované plodiny, zatímco ve světě je jich už sto padesát. Společenství je totiž na světě oblastí, kde jsou tyto plodiny nejodmítanější. Světová obchodní organizace však argumentuje tím, že evropská takřka blokáda těchto plodin nemá vědecký základ.