Agentura AP informovala, že se polská delegace, která od odpoledne jednala s rakouským předsednictvím o dalším postupu, vzdala práva veta na zablokování dohody o DPH.
Bez polského souhlasu přitom dohoda nemohla platit.
Stejně jako Česko
EU podle dostupných informací Polsku nenabídla nic jiného, než co už stačilo České republice.
Tedy výklad, že v případě přijetí kompromisu bude moci pokračovat v aplikaci snížené sazby DPH na opravy a úpravy všech bytů do roku 2010.
Pokud jde o novou bytovou výstavbu, měla by platit možnost většinu bytů označit za sociální, a tudíž je podle stávajících předpisů trvale zatěžovat sníženou sazbou, v polském případě sedmiprocentní. To by se týkalo i oprav a úprav takových bytů.
Tuto argumentaci již přijala o víkendu Česká republika, která patřila mezi poslední tři země stavící se proti návrhu. Původní rakouský návrh by totiž zmrazil stavební boom, který nyní v Česku díky výhodné dani je.
DPH, zdroj konfliktů
Debata o daňových pravidlech rozděluje Unii už dlouhou dobu. Vloni v prosinci se vzepřelo Německo a dotáhlo protest do konce - návrh neprošel jedna ku dvaceti čtyřem.#reklama
Nyní se bránili nováčci EU - Polsko, Kypr a Česko. Vadilo jim, že rakouské návrhy vycházejí z pravidel, která si domlouvala ještě "stará Unie", a nové země tudíž neměly šanci doplnit výčet požadovaných výjimek.
Směrnice, která stanoví jednotnou výši sazby DPH, tedy nejméně patnáct procent, byla schválena před rozšířením.