Apple zvýšil čistý zisk o 90 procent, akcie na maximu

Ekonomika Ekonomika
21. 4. 2010 8:26
Zvýšil se prodej telefonů iPhone i počítačů Macintosh, iPod se prodával méně.
Steve Jobs
Steve Jobs | Foto: Aktuálně.cz

San Francisco - Skvělé období teď prožívá americký výrobce počítačů a spotřební elektroniky Apple. Ve druhém finančním čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o 90 procent na 3,1 miliardy dolarů (58 miliard Kč).

Prodej mobilních telefonů iPhone se více než zdvojnásobil  - dosáhl rekordních 8,75 milionu. Výrazně se také zvýšil prodej počítačů Macintosh, a to o 33 procent na 2,94 milionu kusů. O 1 procento naopak klesl prodej hudebních přehrávačů iPod (na 10,89 milionu kusů).

 

Společnost o tom informovala v noci na dnešek. Výsledky překonaly očekávání analytiků a akcie společnosti se vyšplhaly na nové historické maximum.

Celkové tržby se ve čtvrtletí končícím v březnu zvýšily o 49 procent na 13,5 miliardy dolarů. Telefony iPhone se na celkových tržbách podílí zhruba 40 procenty.

Německý server Noows.de při této příležitosti informoval, že Apple v létě představí nový iPhone. Ačkoli je společnost známá tím, že veškeré novinky až do poslední chvíle velmi pečlivě utajuje, informace o novém iPhonu tentokrát na veřejnost pronikly.

Chybička se vloudila

Jeden ze zaměstnanců Applu údajně zapomněl předvýrobní exemplář v restauračním zařízení. Nálezce pak telefon prodal serveru Gizmodo. 

Gizmodo své čtenáře a čtenářky okamžitě informoval: "Nový telefon je uzší a hranatější. Má také druhou kameru na přední straně, která bude umožňovat videotelefonáty. Display je menší, má ale vyšší rozlišení."

Na požádání Applu ale redakce Gizmoda zaslala společnosti exeplář zpět, uvedl server Noows.de. 

Výsledky ve druhém finančním čtvrtletí ještě nezahrnují nový tablet iPad. Ten společnost začala prodávat v dubnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy