Apple dal přednost Američanům. iPad dá Evropě později

Veronika Skálová Veronika Skálová
14. 4. 2010 16:36
Víc než půl milionu prodaných iPadů za první týden přimělo Apple k tomu, aby pozdržel jeho prodej do zahraničí.
Foto: Reuters

Washington - Fanoušci nejnovější „hračky" od Applu, tabletu iPad, si na zahájení prodeje mimo americký trh ještě počkají. Apple oznámil, že kvůli silné poptávce v USA začne objednávky z jiných zemí přijímat o měsíc později, tedy až 10. května. Ve stejný den oznámí i ceny. Informovala o tom agentura Reuters.

Akcie Applu vzrostly o jedno procento poté, co se za první týden podařilo prodat přes půl milionu kusů nejnovějšího zařízení. Právě to bylo hlavní motivací, proč prodej do zahraničí ještě odložit.

Z rozhodnutí společnosti nemají radost nejen ti, kdo v zahraničí po iPadu touží a nemají nikoho, kdo by ho pro ně opatřil v USA, ale ani majitelé obchodů. Ti doufají, že jim kříženec mezi notebookem a iPhonem rozhýbá prodej.

iPad, kterým chce Apple zopakovat úspěch iPodu a iPhone, představil elektronický gigant už v lednu. Ve Spojených státech jej začal prodávat 3. dubna. V zahraničí si jej mohou lidé koupit zatím jen neoficiálně přes prostředníka v USA.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy