Praha - Majitel skupiny Vítkovice Holding Jan Světlík musí zaplatit miliardáři Davidu Beranovi 1,69 miliardy korun s úroky za akcie strojírenského gigantu. Rozhodl o tom Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR, sdělil Beran.
Světlík považuje rozhodnutí za zmanipulované a podal trestní oznámení, uvedl server Hospodářských novin IHNED.cz.
Šéf Vítkovice Holding bude muset podle Berana uhradit částku do tří dnů poté, co dostane písemné vyhotovení rozhodčího nálezu. Nemůže se proti němu odvolat.
"Po sedmi letech se mi konečně dostalo spravedlnosti a alespoň částečného zadostiučinění," uvedl miliardář.
Světlík naopak tvrdí, že byl rozhodčí senát a další osoby zmanipulovány. "Jde o natolik podivné, absurdní rozhodnutí, že se věcí na základě trestního oznámení už zabývá policie," řekla pro IHNED.cz mluvčí Vítkovice Holding Eva Kijonková.
Nejsložitější kauza českého byznysu
Spor o akcie mezi Beranem a Světlíkem se táhne již několik let. Původní spor dotáhl Beran až k Ústavnímu soud (ÚS), u kterého však v roce 2013 prohrál. ÚS potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií. Světlík za ně měl zaplatit 78 milionů korun. Miliardář se ale s verdiktem nespokojil a loni podal novou žalobu. Nyní uspěl.
Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík v minulosti spolupracovali, přibližně v roce 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent vítkovického holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG.
Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.
Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG.