Meziměsíčně zůstala stavební produkce na stejné úrovni. Inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, na rozdíl od toho pozemního o čtyři procenta kleslo.
"Listopadové stavební výkony byly velmi podobné těm říjnovým a stavební produkce dále meziročně rostla díky pozemnímu stavitelství. Inženýrské stavby klesly, ale srovnávací základna byla podstatně výš než v případě těch pozemních. Oba segmenty se udržely na úrovni minulého měsíce," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 propad. Od dubna 2020 vytrvale oslabovala a až od loňského května opět meziročně posiluje.
Loni v listopadu vydaly stavební úřady 7442 stavebních povolení, což je meziročně o 2,5 procenta víc. Orientační hodnota těchto staveb vzrostla o 41,1 procenta na 52,1 miliardy korun.
Počet zahájených bytů v listopadu meziročně vzrostl o 14,7 procenta na 3202 bytů. Naopak množství dokončených bytů meziročně kleslo o 10,7 procenta na 3342 bytů. V rodinných domech to bylo o 5,7 procenta méně, v bytových domech se počet dokončených bytů snížil o 35,5 procenta.
Automobilovému průmyslu se stále nedařilo
Český průmysl po třech měsících poklesu v listopadu meziročně vzrostl. Produkce se zvýšila o 1,6 procenta. Stále se však nedařilo automobilovému průmyslu, který byl hlavním důvodem poklesu v předchozích měsících. Meziměsíčně byla v listopadu průmyslová produkce vyšší o 4,9 procenta, ukázala data ČSÚ.
"Listopadový růst průmyslové produkce představuje dobrý výsledek. Šlo po dubnu zatím o druhý nejsilnější měsíc roku 2021, a to i přes přetrvávající problémy ve výrobě automobilů," sdělil Matějka.
Výroba automobilů se proti loňskému listopadu snížila o sedm procent. Rostla ale produkce strojů a zařízení, výroba a rozvod energií a rovněž produkce potravinářských výrobků.
Podle analytiků se průmysl dostal do plusu díky ukončení odstávek v největší automobilce Škoda Auto a zmírňování potíží v dodavatelských řetězcích. Za celý rok poroste podle nich o zhruba sedm procent.
"Za zlepšením údajů z průmyslu v listopadu stála především produkce aut, která se díky zvýšeným dodávkám komponent opět trochu nadechla," upozornil analytik Komerční banky Michal Brožka.
"Za poslední loňský měsíc zřejmě průmysl ukáže obdobný nebo ještě o něco lepší výsledek než v listopadu, což by nasměrovalo celoroční růst produkce ke zhruba sedmi procentům," doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Šanci na zrychlení růstu produkce v prosinci zvyšují podle něj silnější hodnoty ukazatelů nálady ve zpracovatelském průmyslu i oživení růstu nových zakázek, včetně zakázek ve výrobě aut.
Zahraniční obchod Česka vykázal loni v listopadu po pěti měsících, kdy byl ve schodku, přebytek 5,7 miliardy korun. V meziročním srovnání byl však o 26,3 miliardy korun nižší. Bilanci nepříznivě ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynu kvůli zdražení na světových trzích, naopak kladný vliv na ni měl meziročně větší přebytek obchodu s elektřinou a plynem.
Dovoz a vývoz byly ve sledovaném měsíci meziročně vyšší. Vývoz zboží stoupl o 8,1 procenta na 380,4 miliardy Kč a jeho dovoz o 17,1 procenta na 374,7 miliardy Kč.
"K jejich vyšší hodnotě přispěly zejména rostoucí ceny energií a vstupních surovin, naopak obchod s motorovými vozidly a jejich díly narůst obou ukazatelů brzdil," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová. Loňský listopad měl o jeden pracovní den více než listopad 2020.