Mezi 21 nejhorších aerolinek světa se dostaly i české SmartWings od Travel Service

Ekonomika Ekonomika
21. 12. 2016 14:30
V hodnocení společnosti Skytrax opět nejhůře skončily severokorejské aerolinky Air Koryo - jako jediné získaly pouhou hvězdičku. Dalších dvacet leteckých společností dostalo podprůměrné hodnocení. Skytrax nicméně nehodnotí samotnou bezpečnost aerolinek, ale především kvalitu služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Travel Service

Londýn/Praha - Nízkonákladové aerolinky SmartWings české společnosti Travel Service patří mezi 21 nejhorších aerolinek světa v kvalitě poskytovaných služeb. Informuje o tom britský deník Daily Telegraph s odkazem na hodnocení společnosti Skytrax.

Nejhůře opět skončily severokorejské aerolinky Air Koryo - jako jediné získaly v ratingu Skytrax jedinou hvězdičku.

Dalších dvacet leteckých společností získalo podprůměrné hodnocení, tedy dvě hvězdičky z pěti. Pouze čtyři aerolinky mají základnu v Evropě, z toho jen dvě v Evropské unii.

Aerolinky se dvěma hvězdičkami podle Skytrax
Bahamasair (Nassau)
Biman Bangladesh (Dhaka)
Bulgaria Air (Sofie)
China United Airlines (Peking)
Cubana Airlines (Havana)
Iran Air (Teherán)
Lion Air (Jakarta)
Mahan Air (Teherán)
Nepal Airlines (Káthmándú)
Onur Air (Istanbul)
Pegasus Airlines (Istanbul)
Rossiya Airlines (Petrohrad)
SmartWings (Praha)
Spirit Airlines (Miramar, Florida)
Sudan Airways (Chartúm)
Syrianair (Damašek)
Tajik Air (Dušanbe)
Turkmenistan Airlines (Ašchabad)
Ukraine Int'l Airlines (Kyjev)
Yemenia (San'á)

Mezi dvaceti dvouhvězdičkovými aerolinkami jsou mimo jiné aerolinky z Bangladéše, Číny, Kuby, Íránu, Nepálu, Turkmenistánu nebo Indonésie.

"Dvouhvězdičkové ohodnocení obdrží aerolinky, které poskytují nižší úroveň kvality - pod průměrem daného odvětví napříč řadou hodnocených sektorů," vysvětluje portál Skytrax. Dvě hvězdy tak znamenají chudší standardy nabízených služeb a produktů.

Mluvčí společnosti Travel Service (SmartWings) Vladimíra Dufková reagovala tím, že hodnocení je neobjektivní, protože vychází ze subjektivního hodnocení služeb od 39 cestovatelů z celkem téměř šesti milionů, které aerolinky ročně přepraví.

Podle vyjádření Skytrax pro Aktuálně.cz jsou ale recenze od cestujících pouze doplňkové a nemají nic společného s hvězdičkovým hodnocením, které firma sestavuje podle "podrobné vědecké metodiky".

Tři hvězdičky pak obdrželo 107 aerolinek - například easyJet, Ryanair, Wizz, American Airlines, ale také ČSA. Čtyři hvězdičky získalo čtyřicet aerolinek - mimo jiné Air France, British Airways, Lufthansa či Emirates. Plný počet hvězd získalo jen devět dopravců - ANA, Asiana, Cathay Pacific, Etihad, EVA Air, Garuda Indonesia, Hainan Airlines, Qatar Airways a Singapore Airlines.

Skytrax nicméně nehodnotí samotnou bezpečnost aerolinek, což zdůrazňuje také Dufková. "V listopadu jsme úspěšně dokončili v pořadí již třetí opakovaný IATA provozní bezpečnostní audit (IOSA). Ten je měřítkem pro globální řízení bezpečnosti v letecké společnosti," říká mluvčí Travel Service.

Bezpečnost hodnotí především "černá listina EU" omezující vstup do vzdušného prostoru Evropské unie (na ní SmartWings nejsou). Zaměřuje se na ni také třeba server AirlineRatings.com - Smartwings od něj dostaly za bezpečnost plný počet hvězd. Pouze jedinou získalo devět indonéských aerolinek (Batik Air, Lion Air, Wings Air, TransNusa, Xpress Air, Citilink, Kal-Star Aviation, Sriwijaya Air, Trigana Air Service a Xpress Air) a jedna ze Surinamu (Bluewing Airlines).

 

Právě se děje

před 27 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 32 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

před 1 hodinou

Spojené státy sníží cla na čínský dovoz, tvrdí agentura Reuters

Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. S odvoláním na nejmenované americké zdroje obeznámené s jednáním o očekávané obchodní smlouvě USA a Číny o tom informovala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Bílý dům nevydal k jednání oficiální prohlášení, což podle Reuters vyvolává spekulace o tom, zda s návrhy souhlasily obě zainteresované strany.

Další zprávy