Čínská konkurence Boeingu i Airbusu. Podívejte se na nové letadlo

Čínská konkurence Boeingu i Airbusu. Podívejte se na nové letadlo
Ceremoniálu, během něhož nyní letoun C919 sjel z montážní linky, se zúčastnily zhruba čtyři tisíce vládních činitelů a dalších hostů.
Podle státní společnosti Commercial Aircraft Corp of China (COMAC), která nový stroj vyvinula a vyrábí, se první zkušební let nového letounu plánuje v příštím roce. Stroj by se měl začít používat v roce 2019. Letoun se dvěma motory a úzkým trupem může přepravit až 168 cestujících.
Vývoj letadla C919 začal v roce 2008, kvůli problémům ve výrobě se ale výrazně zpozdil za původním plánem. Ten předpokládal první let už v roce 2014.
COMAC už na svůj letoun získal 517 zakázek, hlavně od domácích leteckých společností. Letadlo bude soutěžit s modely Boeing 737 a Airbus A320, které tvoří více než polovinu letadel používaných čínskými aeroliniemi. Nový stroj nyní projde pozemním testováním.
Foto: Reuters
ČTK Reuters ČTK, Reuters
2. 11. 2015 10:20
Čína představila svůj první velký dopravní letoun vlastní výroby. První zkušební let plánuje v příštím roce, do běžného provozu by měl jít v roce 2019.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy