Čínská konkurence Boeingu i Airbusu. Podívejte se na nové letadlo

Čínská konkurence Boeingu i Airbusu. Podívejte se na nové letadlo
Ceremoniálu, během něhož nyní letoun C919 sjel z montážní linky, se zúčastnily zhruba čtyři tisíce vládních činitelů a dalších hostů.
Podle státní společnosti Commercial Aircraft Corp of China (COMAC), která nový stroj vyvinula a vyrábí, se první zkušební let nového letounu plánuje v příštím roce. Stroj by se měl začít používat v roce 2019. Letoun se dvěma motory a úzkým trupem může přepravit až 168 cestujících.
Vývoj letadla C919 začal v roce 2008, kvůli problémům ve výrobě se ale výrazně zpozdil za původním plánem. Ten předpokládal první let už v roce 2014.
COMAC už na svůj letoun získal 517 zakázek, hlavně od domácích leteckých společností. Letadlo bude soutěžit s modely Boeing 737 a Airbus A320, které tvoří více než polovinu letadel používaných čínskými aeroliniemi. Nový stroj nyní projde pozemním testováním.
Foto: Reuters
ČTK Reuters ČTK, Reuters
2. 11. 2015 10:20
Čína představila svůj první velký dopravní letoun vlastní výroby. První zkušební let plánuje v příštím roce, do běžného provozu by měl jít v roce 2019.
 

Právě se děje

před 37 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy