Létající auto se má začít prodávat už v příštím roce. Nejdříve jako luxus, pak i pro běžné lidi

Ondřej Houska Ondřej Houska
9. 10. 2016 19:18
Airbus mluví o vzdušném a pozemním taxi, Xplorair chce vyrobit jednomístný stroj, ve kterém by si lidé "plnili dětské sny". Slovenská firma Aeromobil, která létající auto za rok chystá do prodeje, věří, že z luxusní hračky brzy bude výrobek pro masy lidí. Vedle vysoké ceny se firmy snaží překonat jednu z hlavních překážek: nutnost využít pro start a přistání rovnou a prázdnou plochu.
Foto: www.aeromobil.com

Slovák Štefan Klein je jedním z minima lidí na světě, kteří na vlastní kůži vědí, jak funguje létající auto.

"Je to fantastické, jedete po ulici a najednou můžete odbočit někam stranou na trávu nebo jinou volnou plochu, odstartovat a pokračovat vzduchem, kde je to mnohem efektivnější a rychlejší," popisuje Klein pocity, které zažívá, když pilotuje auto nazvané Aeromobil, které je teď ve fázi prototypu.

Stejně daleko jsou se svým létajícím autem i američtí konkurenti Slováků, společnost Terrafugia.

Do výroby létajícího automobilu se teď chtějí pustit další firmy, které mají ambice posunout ho ještě dál. Francouzští vývojáři slibují létající auto kompletně ovládané autopilotem, navíc s možností kolmého startu i přistání.

Své vlastní létající auto začal vyvíjet letecký gigant Airbus. Z několika projektů má být nejdůležitější model nazvaný CityAirbus, s jehož testováním chce společnost začít příští rok. Tento stroj má být nejdřív pilotovaný člověkem, postupně má ale lidské ovládání plně nahradit autopilot. Model prý bude schopný pojmout několik pasažérů a ve vizi Airbusu se z něj stane bezpilotní taxi pohybující se jak po zemi, tak vzduchem – podle toho, kde to právě bude z dopravního hlediska výhodnější.

Další francouzská společnost, Xplorair, je mnohem menší než Airbus, ale získala finance mimo jiné od francouzské vlády nebo zbrojařského koncernu Dassault, takže její ambice nejsou o nic menší.

Také Xplorair chce vyvinout zcela autonomní model, který nebude potřebovat lidského pilota. S tím rozdílem, že necílí na taxislužbu, ale na jednomístná létající auta pro osobní potřebu. Lidé mají dostat to, „o čem snili v dětství“, a budou moct „odstartovat rovnou ze své zahrady“, řekl deníku Les Echos zakladatel Xplorairu Michel Aguilar. Sen o startu z vlastní zahrádky má splnit technologie kolmého startu a přistání, kterou chce Aguilar své stroje vybavit.

Něco takového by pomohlo překonat jednu z hlavních překážek pro rozvoj létajícího auta: nutnost využít pro start a přistání rovnou a prázdnou plochu. Slovenský Aeromobil potřebuje dráhu dlouhou zhruba 200 metrů.

Podle představ jeho majitelů v budoucnu podél silnic nebo třeba na odpočívadlech vyrostou asfaltové či travnaté plochy určené pro létající auta, takže by tyto stroje vzduchem překonaly zácpy na dálnicích nebo na periferiích měst. Posledních několik kilometrů – například do centra města – by ale musely dojet po zemi.

Pokud se vize francouzského Xplorairu stane realitou, toto omezení by zmizelo. Nad technologií kolmého startu a přistání přemýšlí i americká Terrafugia.

Dalším limitem pro rozšíření létajících aut může být cena. U projektu Aeromobil, který plánuje zahájit sériovou výrobu příští rok, se mluví o vyšších stovkách tisíc eur za jeden model. Produkce od konkurentů nejspíš bude stát podobně. Pokud se tedy létající automobil skutečně dostane na trh, bude to velmi luxusní zboží pro boháče.

Šéf Aeromobilu Juraj Vaculík ale věří, že se to brzy změní a jeho výrobek si bude moci koupit co nejvíc lidí. "Každá nová technologie začíná na menším trhu. Ale je to jako s mobilními telefony: Když se před dvaceti lety objevily, byly velmi drahé, jen pro pár lidí, nebyla infrastruktura. Dnes je má široká populace, pokud ne každý," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy