Sedm firem vyslyšelo výzvu ministerstva životního prostředí. Omezí jednorázové plasty

ČTK ČTK
19. 6. 2018 13:51
Plastové nádobí slíbily dobrovolně omezit firmy CrossCafe, Bageterie Boulevard, Ugo, Benzina, České dráhy, Leo Express a Dudes and Barbies.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Sedm firem se dnes dobrovolně zavázalo, že omezí používání jednorázových plastů a zákazníkům místo nich nabídne alternativy šetrnější k životnímu prostředí. Vyzvalo je k tomu ministerstvo životního prostředí (MŽP) v kampani #dostbyloplastu. Plastové nádobí omezí firmy CrossCafe, Bageterie Boulevard, Ugo, Benzina, České dráhy, Leo Express a Dudes and Barbies.

Společnosti budou místo plastových kelímků více užívat porcelán, nahradí plastové příbory nerezovými, případně omezí separátní balení přísad. "Benzina, ač se to nezdá, je jedním z největších prodejců kávy v ČR," řekl náměstek MŽP Vladislav Smrž. Nyní si její zákazníci budou moci nechat připravit kávu do vlastních hrnků.

"V souvislosti s plasty začínáme blbnout na kvadrát. Připadá nám, že miliony plastových talířů, kelímků, které si koupíme a o několik metrů dál je vyhodíme, jsou součástí pokroku nebo kvality našeho života," řekl ministr v demisi Richard Brabec (ANO).

Nejdůležitější pro omezení plastů je podle něj "změna v hlavě, chování firem a chování spotřebitelů". Lidé by neměli považovat za normální, když dostanou kávu do plastových kelímků, plastová brčka či míchátka, dodal.

Kampaň je podle ministra v souladu s nejnovějším krokem Evropské komise, která nedávno zveřejnila návrh směrnice omezující jednorázové plasty. Směrnice zatím není závazná, bude se ještě zhruba rok projednávat.

K omezení plastů vyzvalo MŽP firmy už před několika měsíci, od března s nimi jednalo. "Dnes máme rozjednány další desítky firem," řekl Brabec. Podle Smrže se v budoucnu do kampaně zapojí i některé obce.

Na konci roku chce MŽP vyhodnotit, o kolik se díky dobrovolným dohodám snížila spotřeba jednorázových plastů. Podobné dohody fungují i v dalších státech EU, například v Portugalsku a Finsku.

Ročně se ve světě vyprodukuje přes 300 milionů tun plastů, velká část jich končí v oceánech. Vědci odhadují, že pokud bude znečištění pokračovat stejným tempem, bude v roce 2050 v oceánech více plastů než ryb. V Česku se ročně vyrobí kolem 20 000 tun plastového nádobí ročně, celkem se u nás vyprodukuje 240 000 tun obalových plastů za rok.

 

Právě se děje

Další zprávy