Za igelitku vězení, jednorázovými příbory se nenajíte. Takhle svět vyrazil do boje proti plastům

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 5. 2018 18:58
Evropská komise chce zavést zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití. Snaží se tak bojovat proti znečištění životního prostředí plastovým odpadem. V mnoha zemích nejen Evropské unie přitom podobné zákazy a regulace už dávno platí. Podívejte se, kde lidé platí zálohy na PET lahve, kam se nesmí dovážet igelitové tašky a kde se nenajíte z plastového nádobí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vratné zálohy na PET lahve

Jedním ze způsobů, jak docílit toho, aby se plastové lahve recyklovaly, jsou vratné zálohy. Už od roku 2003 například fungují v sousedním Německu, kde se díky nim recykluje až 99 procent všech PET lahví. Podobně úspěšné je i Norsko, které zavedlo zálohy na plastové lahve už v roce 1972.

Letos v březnu stejné opatření schválila i vláda Velké Británie. Vratné zálohy budou na ostrovech platit kromě skla a plechovek i na PET lahve. Zatím se v zemi recykluje ročně jen 43 procent všech prodaných PET lahví. Každý den Britové 700 000 lahví vyhodí. 

Britský obchodní řetězec Island proto jako první ve svých obchodech nainstaloval automaty na sběr plastových lahví. Za každou vrácenou PET lahev vydá poukaz na deset pencí, které se zákazníkům strhnou z ceny nákupu.

Další země, ve kterých zákazníci za plastové lahve musí platit zálohu, jsou například Chorvatsko, Estonsko, Švédsko, Finsko. Zálohy se platí taky v deseti státech USA, v osmi z deseti provincií Kanady a například v Jižní Austrálii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Šumpersku se střetla dodávka s vlakem. Řidič na místě zemřel

V Postřelmově na Šumpersku se srazila dodávka s vlakem, řidič vozu na místě zemřel. Cestující ve vlaku vyvázli z nehody bez zranění, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Miluše Zajícová. Provoz na trati mezi Zábřehem a Postřelmovem je přerušen. Podle informací Českých drah se s omezením počítá zhruba do 10:00.

Nehoda se stala před 07:30 na přejezdu v Postřelmově. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala šlo o přejezd se světly bez závor. "Došlo zde ke střetnutí osobního vlaku jedoucího ze Šumperka do Zábřehu s dodávkou," řekl Drápal. Nikdo jiný se při nehodě nezranil. Na místě zasahují záchranné složky, okolnosti nehody se vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy