Za igelitku vězení, jednorázovými příbory se nenajíte. Takhle svět vyrazil do boje proti plastům

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 5. 2018 18:58
Evropská komise chce zavést zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití. Snaží se tak bojovat proti znečištění životního prostředí plastovým odpadem. V mnoha zemích nejen Evropské unie přitom podobné zákazy a regulace už dávno platí. Podívejte se, kde lidé platí zálohy na PET lahve, kam se nesmí dovážet igelitové tašky a kde se nenajíte z plastového nádobí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vratné zálohy na PET lahve

Jedním ze způsobů, jak docílit toho, aby se plastové lahve recyklovaly, jsou vratné zálohy. Už od roku 2003 například fungují v sousedním Německu, kde se díky nim recykluje až 99 procent všech PET lahví. Podobně úspěšné je i Norsko, které zavedlo zálohy na plastové lahve už v roce 1972.

Letos v březnu stejné opatření schválila i vláda Velké Británie. Vratné zálohy budou na ostrovech platit kromě skla a plechovek i na PET lahve. Zatím se v zemi recykluje ročně jen 43 procent všech prodaných PET lahví. Každý den Britové 700 000 lahví vyhodí. 

Britský obchodní řetězec Island proto jako první ve svých obchodech nainstaloval automaty na sběr plastových lahví. Za každou vrácenou PET lahev vydá poukaz na deset pencí, které se zákazníkům strhnou z ceny nákupu.

Další země, ve kterých zákazníci za plastové lahve musí platit zálohu, jsou například Chorvatsko, Estonsko, Švédsko, Finsko. Zálohy se platí taky v deseti státech USA, v osmi z deseti provincií Kanady a například v Jižní Austrálii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy